Jihlavská zoologická zahrada letos otevírá asijský pavilon

4. duben 2014
Česko – země neznámá

Už v roce 1957 začal v údolí jihlavského lesoparku Heulos vznikat zookoutek. Od té doby uplynulo už více než půl století a jihlavská zoologická zahrada se stala domovem skoro dvou set druhů zvířat.

Specializuje se hlavně na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Dnes má zahrada přízvisko ZOO pěti kontinentů, a tak tu můžete navštívit africkou vesnici Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerickou Haciendu Escondido, pavilon šelem, Australskou farmu nebo Africkou savanu.

V jihlavské zoologické zahradě se v posledních letech stále děje něco nového, přibývají nové pavilony i nová zvířata. „Už loni jsme otevřeli první tři expozice poměrně velkého projektu. Máme tady nově žirafy a africkou savanu, také australskou expozici a expozici afrických primátů. Letos na to navazuje pavilon Asie,“ popisuje novinky mluvčí zahrady Kateřina Kosová.

Velké úspěchy má ZOO s odchovem drápkatých opiček, kterých má nejvíce druhů v celé České republice, celkem dvanáct. „Opičky přibývají každoročně. Téměř všechny druhy se rozmnoží a málokdy se narodí jen jedno mládě, většinou jsou to dvojčata, takže je tu přeopičkováno,“ dodává mluvčí zahrady.

Žirafy

Každý rok zahajuje jihlavská zoologická zahrada novou sezónu Dnem ptactva. „Je to tradice, že každý rok lidé s ptačím příjmením mají vstup za polovic a lidé, kteří nesou příjmení ptáka roku, neplatí vůbec nic,“ popisuje mluvčí s tím, že letos je ptákem roku Čáp bílý a Čáp černý. Letošní Den ptactva připadá na neděli 6. dubna.

Jihlavská ZOO leží v podstatě v centru města. Z Masarykova náměstí se tam člověk dostane pěšky přes lesopark za deset minut. Motoristé mohou využít velké parkoviště u hlavního vchodu do areálu pod Psychiatrickou nemocnicí. Další informace najdete na internetových stránkách www.zoojihlava.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.