Jiří Novák je šestým českým zástupcem na tenisovém Turnaji mistrů

8. listopad 2002

Jiří Novák se stane šestým Čechem, který se zúčastní závěrečného turnaje tenisové sezóny, ve kterém má právo startovat jen osm nejlepších hráčů. Zakončí tak svůj nejúspěšnější rok na okruhu ATP, kdy sice nevyhrál žádný turnaj, ale poprvé v kariéře pronikl do první desítky světového žebříčku; nejlépe byl pátý před dvěma týdny. Z českých reprezentantů vyhrál Turnaj mistrů pětkrát Ivan Lendl, z ostatních nikdo nepostoupil ze základní skupiny.

Tenisový Turnaj mistrů se koná od roku 1970, úvodní čtyři ročníky absolvoval také Jan Kodeš. Při premiérové účasti prohrál v Tokiu všech pět zápasů, ale o rok později v Paříži obsadil s vyrovnanou bilancí tří vítězství a porážek čtvrté místo. V dalších dvou letech skončil vždy třetí ve skupině s bilancí 1:2 na zápasy, když dokázal porazit Andrese Gimena v Barceloně 1972 a Toma Gormana v Bostonu o rok později.

Nejúspěšnějším tenistou historie turnaje je Lendl. Od roku 1980 se účastnil nepřetržitě 12 let, vždy postoupil alespoň do semifinále, která až na poslední tři účasti na přelomu 80. a 90. let vyhrál. V newyorské Madison Square Garden, kde se turnaj Masters v osmdesátých letech pravidelně konal, kraloval Lendl v letech 1981, 1982, 1985, 1986 a 1987.

Při premiérové účasti se dvacetiletý mladík musel sklonit ve finále před uměním Björna Borga, ale v dalších sedmi letech prohrál na turnaji jen dva zápasy, vždy finále s Johnem McEnroem. V roce 1988 prohrál Lendl dramatickou bitvu s Borisem Beckerem až v tie-breaku pátého setu. Následující tři ročníky prohrál vždy v semifinále, dvakrát se Stefanem Edbergem, jednou s vycházející hvězdou Petem Samprasem. Ten zatím jako jediný dokázal vyrovnat pět Lendlových prvenství. Ostravský rodák vévodí s 39 výhrami i tabulce vítězných zápasů.

V době největší Lendlovy slávy se dokázal protlačit do elitní společnosti třikrát po sobě Tomáš Šmíd. V té době se hrálo vyřazovacím způsobem, proto se ročníku 1983 zúčastnilo 12 tenistů. Československý reprezentant při první účasti porazil v prvním kole Francouze Yannicka Noaha, což byl také jeho jediný vítězný zápas při třech účastech na Masters. Jediným slovenským hráčem mezi osmičkou, která má právo startovat na Turnaji mistrů, byl olympijský vítěz ze Soulu Miloslav Mečíř. V roce 1987 se ve skupině utkal se Švédy Edbergem, Matsem Wilanderem a Australanem Patem Cashem, neuhrál však ani set a v dalších letech se již nekvalifikoval.

V roce 1991 se závěrečného klání sezóny zúčastnil také Karel Nováček, přestože byl v té době "až" devátým hráčem světa. Díky absenci tehdejší světové jedničky Edberga se mohl střetnout ve skupině s Jimem Courierem, Guym Forgetem a Lendlem. S třemi prohrami skončil na posledním místě a nepostoupil. Stejného roku uniklo mistrovství světa ATP Tour, jak se tehdy turnaj jmenoval, Petru Kordovi o jediné místo v žebříčku. V roce 1992 ve Frankfurtu nad Mohanem se při své první a zároveň dosud poslední české účasti utkal postupně se světovými tenisovými jedničkami Edbergem, Beckerem a Samprasem. Pouze s Američanem dokázal uhrát alespoň jeden set.

autor: red
Spustit audio