Jiří Pavlica: Básně Jana Skácela bych zhudebnil všechny. Jsou moudré a moudrosti není nikdy dost

10. srpen 2023

Houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica je uměleckým šéfem Hradišťanu už 45 let. Legendární kapela vychází z tradic moravské cimbálové hudby, ale nebojí se žádných žánrových experimentů. Mezi jejich nejznámější skladby patří zhudebněné verše básníka Jana Skácela.

V jednom rozhovoru kdysi uvedl, že jeho povinností na tomto světě je dennodenně pracovat a platí to pro něj stále. „Přišel jsem na to tím, že mě to bavilo. Vždycky jsem měl nějaké své vize, plány. A pakliže je chcete naplnit, tak vám nezbývá než pracovat každý den.“

Časem si uvědomil, že občas je nutný i odpočinek, musel se to ale naučit. „Tady bych měl poděkovat své ženě, protože ta mi to stále opakovala. Díky ní jsem ve svých 35 letech jel na svoji první dovolenou v životě, k moři do Chorvatska. Tam jsem pochopil, že zastavit se a udělat si v sobě pořádek, je nezbytně nutné.“

Kapelu Hradišťan přebíral jako šéf po jejím zesnulém zakladateli Jaroslavu Václavu Staňkovi v roce 1978, vede ji tak už 45 roků. „Já jsem ji převzal ve svých 21 letech, když jsem studoval na konzervatoři druhý ročník muzikologie. Do smrti Jaroslava Staňka jsem ještě měl možnost s ním hrát. On byl autentický nositel takové té tradiční školy, a tak jsem se naučil něco, co jsem pochopil až s odstupem času.“

Po Spirituál kvintetu spolupráce se Spirituál kvartetem

Hradišťan často vystupoval s jinou legendární skupinou české hudební scény, Spirituál kvintetem, který po 60 letech účinkování oznámil před dvěma roky konec. Jiří Pavlica byl a stále je v kontaktu s jeho vedoucím Jiřím Tichotou, konec kapely ho proto nepřekvapil. „Často jsme se o tom bavili, takže jsem to věděl přímo od zdroje. Myslím si, že to, jak to udělal, bylo nejlepší řešení.“

Po konci Spirituál kvintetu vznikla jako jeho nástupce kapela Spirituál kvartet. Hradišťan s ní spolupráci navázal, i když podle Jiřího Pavlici trochu jinak. „V uměleckém názoru se shodneme. Z původního Spirituál kvintetu jsou tam ale jenom dva členové. Dva jsou noví a ti s sebou přivezli pochopitelně jinou energii. A je to jiné i v tom, že ve starém Spirituál kvintetu bylo víc takového vnějšího přístupu k starým pramenům. V tom jsme si byli s Jirkou Tichotou blízcí. Ve spolupráci s Jirkou Holoubkem (vedoucí Spirituál kvartetu – pozn. redakce) je to zatím hlavně na muzikantském souznění. Zatím si víc hrajeme, než bychom příliš koncepčně dramaturgicky uvažovali.“

Nejen Modlitba za vodu

Vloni uplynulo 100 let od narození básníka Jana Skácela. Na jeho verše napsal Jiří Pavlica mnoho krásné hudby. Jednou z nejznámějších je Modlitba za vodu. „Já jsem si s tím textem pohrával a vyšlo mi z toho to, co vyšlo. Tvůrčí proces totiž nejde nijak popsat. Podstatné je, že když k vám nějaký nápad přijde, vaší povinností je ho pouze zachytit a neublížit mu. Tak nějak vznikla i Modlitba za vodu.“

Existuje vůbec nějaký text Jana Skácela, který by Jiří Pavlica nebyl schopen zhudebnit? „Myslím, že u něj ne, je to pro mě geniální básník. Ať otevřu kteroukoliv z jeho sbírek, tak najdu text, který, když by na to přišlo, nějakým způsobem zhudebním. Jeho texty jsou moudré a moudrosti není nikdy dost. Stejně jako lásky není nikdy dost.“

Je pro Jiřího Pavlicu kromě Jana Skácela ještě některý jiný básník tak inspirativní? Jaká byla spolupráce s Vlastou Rédlem, který je bigbíťák tělem i duší? Kde našli kompromis mezi cimbálem a bigbítem? A jak se prolíná hudební cesta šéfa Hradišťanu s Hanou a Petrem Ulrychovými? Nejen to uslyšíte v záznamu rozhovoru s Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.