Jiří Rajchrt uvařil šafránovou hrušku s mátou a omáčkou

Další návštěva Pochoutek zavítala opět do restaurace Na Štěpáně v Obříství na Mělnicku, kde vaří a pečou z čerstvých farmářských surovin. Připraví vám i čerstvé české ryby a oživují dobré staročeské recepty. Postará se tam o vás šéfkuchař Jiří Rajchrt. Právě on pohostil i Naďu Konvalinkovou a Patrika Rozehnala sladkým pokušením - šafránovou hrušku s mátou a omáčkou.

Povídali si o tom, jak se Jiří dostal ke kuchařině, co mu jde a nejde v kuchyni, odkud berou suroviny a prozradil i pár fíglů. Dalším hostem byl i barista Michal Křižka - člověk, který miluje kávu a umí ji také dobře připravit. Povyprávěl o svých cestách za kávou, jak poznat tu nejlepší v obchodě, jaké chutě by měla mít káva a jak ji podávat.

Šafránová hruška s mátou a omáčkou:
4 pevnější hrušky, hvězdičky badyánu, pár snítek pravého šafránu, 250 g cukru krystal, voda, lžíce solamylu, pár lístku máty a případně vanilkovou zmrzlinu

Postup:
Hrušku oloupeme od stopky dolů a tu tam necháme. Hrušku zespoda vyjádříme. Dáme ji vařit do láku z 2 litrů vody, 250 g cukru, badyánu a šafránu. Vaříme ji do poloměka (až bude jasně žlutá). Servírujeme na větší talíř s mátou.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.