Jste odvážní? Adrenalinový zážitek si můžete dopřát na vrcholu Vyklestilka u Lipna

27. srpen 2014
Česko – země neznámá

Šumavský vrchol zvaný Vyklestilka nabízí kurážným turistům zajímavý zážitek. Z hřebene šumavského masivu vzedmutého nad korytem řeky Vltavy v oblasti pod hrází nádrže Lipno vystupuje na vrcholu Vyklestilky žulový masiv. Na ten lze vyšplhat díky kovovým úchytům instalovaným zde už před válkou německými turisty. Ještě zajímavějším zážitkem je ale průchod skálou v úzké, vlhké a temné průrvě.

„Je to ale cesta pro odvážnější a také hubenější výletníky," upozorňuje znalec jihovýchodních zákoutí Šumavy Petr Resch. Podle něj název vrchu Vyklestilka vůbec nesouvisí s kácením dřeva, tedy vyklestěním vrcholu. „Vyklestilka je počeštěný název původního německého Wicklefskirche,“ říká Petr Resch.

Pověst o tajných obřadech

Pověst totiž praví, že zde ve skalách sloužili své tajné obřady pronásledovaní vyznavači učení anglického církevního reformátora Jana Wiklefa. Tento "předskokan" pozdějšího reformačního hnutí inspiroval i nám tak dobře známého Mistra Jana Husa.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.