Jste zvyklí obědvat přesně ve dvanáct hodin? Možná neděláte dobře

21. listopad 2019

Čas, kdy máme obědvat, záleží hlavně na tom, kdy jsme vstávali a snídali, vysvětluje  doktorka Kateřina Cajthamlová.

Řada z nás je přesvědčená, že by se mělo obědvat přesně ve dvanáct hodin. Ne vždy to však jde, a také ne vždy je to logické. Zvyk podávání oběda přesně v poledne jsme zdědili po svých předcích, kteří ale žili trochu jiným způsobem. Chodili spát po setmění, nejpozději kolem deváté hodiny a brzy ráno vstávali. Dnes hodně lidí chodí spát pozdě a ráno spí déle, zvláště o víkendech někteří dospávají třeba až do jedenácti hodin.

Rodiny by se měly, zejména právě o víkendech, snažit obědvat společně. Jak to ale zařídit, když často ne všichni vstávají a snídají ve stejný čas? A správně by se mělo obědvat přibližně až pět až šest hodin po snídani. 

Jak to můžeme vyřešit, radí doktorka Kateřina Cajthamlová v záznamu rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.