Kam o víkendu? Do Muzea Ostře sledovaných vlaků nebo na Karlštejnský advent

15. prosinec 2017

Poslední předvánoční víkend se Stříbrnou nedělí nabízí ve středních Čechách řadu zajímavých akcí. Pokud se budete chtít odreagovat od pečení cukroví nebo shánění dárků, můžete v sobotu zajít například do kladenského divadla na premiéru komedie Past nebo v neděli naKarlštejnský královský advent, případně si zatančit v rakovnickém Kulturním centru.

Vánoční přání startuje dnes odpoledne v Dobříši. Jde o předvánoční setkání u radnice na Mírovém náměstí, které přinese kromě psaní přání, zdobení stromečku, také ochutnávání vánočky a pití čaje za zvuku koled. Vystoupí i sbor „Rukavičky“ Základní umělecké školy Dobříš

Kdo chce poznat tak trochu netradiční Vánoce, může zajít na Štědrovečerní šichtu v Prokopské štole. Až od 22. prosince ji najdete v dole Anna v Březových Horách v Příbrami. V dolech se totiž pracovalo i na Štědrý den a vy poznáte, jak taková sváteční šichta vypadala. Nebude chybět ani jízda důlním vláčkem. Ve všední dny je otevřeno od 9 do 16 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin.

Rodinnou akci plnou sváteční nálady pro děti i dospělé dnes připravilo mateřské centrum Lidičky v Lidicích. Odpoledne můžete přijít na Předvánoční podvečer – budou se zpívat vánoční koledy, tvořit a zkoušet vánoční zvyky. Jako vstupné funguje cukroví, čaj nebo svařák.

Hned dvě zajímavé akce se dnes konají v Příbrami. Od šesté hodiny vás čeká Pocta Edith Piaf v Domě Natura. Jde o koncert Marty Balejové s úryvky z životopisné knihy Edith Piaf, které umělecky ztvární herečka Libuše Švormová. V sedm hodin večer s v příbramském Divadla Antonína Dvořáka vypukne Česká mše vánoční v podání Příbramské filharmonie a Vepřekova smíšeného sboru.

V Dolních Břežanech dnes můžete zajít na VÁNOČNÍ KONCERT. Společné vystoupení AKADEMIE KOMORNÍ HUDBY a nadace VILLA MUSICA se koná v sále Základní umělecké školy Harmony.

Na 11. reprezentačním plese v Hotelu Pyramida v Praze 6 se můžete dnes večer potkat s Patrikem Rozehnalem, Janou Chládkovou nebo Marcelem Zmožkem. Akce pomůže organizaci PROSAZ, která pomáhá zdravotně postiženým zapojit se do běžného života zajištěním přímé péče, zaměstnáváním a nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit.

Na loděnickém nádraží bude Muzeum Ostře sledovaných vlaků

V sobotu jsou na zámku Dobříš v plánu poslední adventní prohlídky. Do svátečně vyzdobených okruhů se dostanete od 10:30 – 14:00 hodin a v neděli od 9:30 do 15:30. Součástí prohlídky je i VÝSTAVA BETLÉMŮ spolku Příbramských betlémářů.

03699447.jpeg

V sobotu se také v obci Loděnice - proslavené oscarovým filmem režiséra Jiřího Menzela -otevírá „Muzeum trati a Ostře sledovaných vlaků“. Budovat ho začali dobrovolníci při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun. Oslavy začínají na vlakovém nádraží v 10 hodin a 18 minut a uslyšíte o historii trati a vlakového nádraží a vyprávět budou i pamětníci natáčení. O dobrou náladu se postará třeba skupina Třehusk a večer se zábava přesune do místního Kulturního zařízení, kde bude koncertovat kapela Tři dny na břiše.

Lesní mateřská škola Studánka v obci Trubská na Berounsku pořádá Slavnost zimního slunovratu. Od 11:00 do 16:00 hodin se můžete vypravit po zimní stezce, která vás provede předvánočními zvyky a tradicemi. V teple jurty si pak můžete vyrobit vánoční ozdoby nebo ochutnat kapustnici. Vítat se bude i příchod slunce, jak to dělali naši předkové. A divadelní představení převypráví Betlémský příběh.

Zámek v Mníšku pod Brdy na víkend připravil netradiční prohlídku zámecké hodinové věže. Na její vrchol se dostanete po vřetenovém schodišti a pak už si můžete prohlédnout krajinu z ptačí perspektivy.

Na vánoční koncert folklorních souborů Jarošovci a Jarošáček můžete v sobotu zajít do Masarykova kulturního domu v Mělníku. Od páté hodiny odpoledne vás čeká adventní vystoupení s lidovými písničkami a tanci.

Městské divadlo Kladno v sobotu uvádí 4. premiéru své 103. sezóny. Jde o detektivní komedii o čtyřech dějstvích Roberta Thomase s naprosto nečekaným rozuzlením. Má název PAST a představení začíná v 19 hodin večer ve velkém sále.

Milovníci vážné hudby si můžou užít předvánoční atmosféru na adventním koncertě v překrásném barokním refektáři v Kutné Hoře. Zazní tam instrumentální a vokální skladby světových mistrů v podání varhan, trubky, violoncella, tenoru a sopránu. A libé tóny se rozezní od sedmé večerní.

V Dobřichově ocení nejchutnější vánoční cukroví

V neděli se chystá Karlštejnský královský advent. Akci v poledne odstartuje hudební skupina z Čenkova Čenkomor, pokračují šermíři, pohádkové písničky, staropražské Vánoce představí Třehusk a na místě bude i živý betlém. Ve čtyři hodiny odpoledne dorazí i průvod s královnou Eliškou. Na hradě bude i historický a stylový jarmark a můžete zajít i do otevřených prohlídkových okruhů.

V Dobřichově se bude soutěžit o Nejchutnější vánoční cukroví. Klání se koná v rámci setkání u místního kostela a akce Betlémské světlo. Zájemci můžou přinést své upečené vzorky od deseti do 12 hodin na místní faru. A samotná akce Betlémské světlo začíná v jednu odpoledne a nabídne vám prohlídku kostela nejsvětější trojice v Dobřichově, zpěv a hru na varhany, dětské dílničky a domů si můžete odnést betlémské světlo.

A kdo má rád lidové tradice, může se dnes vypravit na vánoční představení folklorního souboru Šáteček. Zpívat a tančit se bude v sokolovně v Poříčanech od půl čtvrté odpoledne.

Na taneční podvečer v neděli můžete vyrazit do Kulturního centra v Rakovníku. Od 16 hodin zahraje KVINTET Jiřího Soukupa.

Ve Vyžlovce dnes můžete zajít na divadelní představení našeho kolegy z Humoriády – herce Jana Přeučila. Má název Pět klobouků a jde o koláž jednoho herce, ale hlavně je osobní výpovědí člověka, jehož radost a životní optimismus jsou opravdu nakažlivé. Přijďte si s ním popovídat i vy! Pět klobouků symbolizuje pět různých životních rolí a osudů této nesporně zajímavé osobnosti českého divadla. A v hotelu Praha ve Vyžlovce představení začíná v 18 hodin.

Jan Přeučil zarytě vypráví

Městské divadlo Kolín nabízí Vánoční koncert orchestru ARCHI a hostů. Smyčcový orchestr si pozval i sólistku státní opery Praha Sylvii Čmugrovou a na klavír zahraje Václav Mlčoch.

Divadlo v Příbrami v neděli přichystalo Nebeské Vánoce s Ginevrou a jejími hosty. Akce začíná v 19 hodin. Vedle tradičního Bohoušova dívadla s principálem Bohoušem Svobodou se představí i všetančící kroužek ,,Ježata“ a chystá se i překvapení.

Spustit audio