Kateřina Cajthamlová: Co všechno můžeme udělat pro krásné a zdravé zuby

26. listopad 2020

Stav našich zubů ovlivňují nejenom genetické faktory a správná péče, ale také to, co jíme. Doktorka Kateřina Cajthamlová vysvětluje, které potraviny nám škodí a naopak, které našim zubům prospívají.

Kvalita zubů je ve velké míře dána naší potravou, tedy tím, co jíme. Kateřina Cajthamlová k tomu říká: „Pokud by s námi mohly naše zuby hovořit, tak by někdy doslova křičely hrůzou, jak s nimi zacházíme.“

Některé potraviny jsou totiž pro naše zuby velmi škodlivé. Patří mezi ně například tyto: oplatky, sušenky a krekry z bílé pšeničné mouky, mléčné výrobky… zejména ty slazené glukózo-fruktózovým sirupem, buchty, koblihy, koláče, karamely, bonbony, lízátka, laciné čokolády, energetické a slazené nápoje, káva, červené víno a zmrzlina.

Zmrzlina našim zubům nejvíce vadí, když její při její konzumaci působí postupně velký rozdíl teploty.

„Co by například zuby úplně nesnášely, přestože obě ty věci, pokud si vezmete každou zvlášť, tak jsou v pořádku, je vzít si vychlazený meloun a na to se napít zázvorového čaje. To když uděláte, tak vám budou zuby lítat do vzduchu hrůzou,“ vysvětluje s úsměvem doktorka Kateřina Cajthamlová.

A pokud vás zajímá, jaké potraviny jsou pro naše zuby zdravé a čím jim ještě můžeme prospět, poslechněte si celý záznam pořadu.

Spustit audio

Související