Kateřina Cajthamlová: Nejzdravější bonbony jsou ty, které nesníte
Bonbony, žvýkačky, sladkosti a další cukrovinky. Kdo by si je občas nedal. Můžeme si je někdy dopřát, i když se snažíme zhubnout? A pokud ano, tak které jsou nejvhodnější?
„Já bych doporučila, abyste si vzali na nákup bonbonů lupu a vybírali velmi pečlivě podle surovin na etiketách. Koupit si bonbony, které mají ve složení na prvním místě cukr, není dobrý nápad, protože to je glukóza. A pokud hubneme zdravě, tak to není dobrý nápad. Po takové sladkosti nám velmi rychle stoupne hladina glukózy, ale zároveň i velmi rychle klesne. S každým bonbonem a se zvýšením hladiny cukru se nám přidělá maličkatý špíček,“ vysvětluje lékařka.
Kateřina Cajthamlová nedoporučuje ani bonbony s vitamíny nebo ovocnou šťávou: „ Na první pohled by se mohlo zdát, že pokud jsou tyto bonbony třeba obohacené vitamínem C, mohli bychom ho jejich konzumací doplnit. Když to ale spočítáme, tak zjistíme, že bychom museli najednou sníst 30 bonbonů, abychom dostali denní dávku vitamínu C.“
U bonbonů s ovocnou šťávou je také důležité číst složení. Některé sice obsahují 20 % ovocné šťávy, ale většina z nich jí obsahuje pouhá 2 dvě promile. To je opravdu velmi malé množství a rozhodně je lepší pít samotnou ovocnou šťávu bez přidaného cukru.“
Případná konzumace cukrovinek a hlavně jejich množství by podle Kateřiny Cajthamlové měla záležet hlavně na konzumentovi. „To znamená, jaký je jeho věk, zdravotní stav, psychická zátěž, fyzická zátěž, případně jaké jsou jeho dosavadní zvyklosti.“
Doporučuje lékařka při hubnutí bonbony a podobné cukrovinky úplně vynechat? Jaký je rozdíl mezi… doporučit a povolit sladkosti? Můžeme si bonbon dát jako sladkou tečku za odměnu? Jak je to s takzvanými „zdravotními“ pastilkami? A jaká je maximální dávka žvýkaček pro osobu na jeden den? Poslechněte si v audiozáznamu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.