Kateřina Cajthamlová: Podkožní tuk můžeme spalovat i ve spánku. Záleží na tom, co večer jíme

21. duben 2022

Jaké jsou druhy tělesných tuků? Jakou barvu mají, jakou funkci zastávají, kde na těle je najdeme a jak se jich případně zbavit? A máme se jich opravdu zbavovat?

„Tuk máme uložený v tukových buňkách, s nimiž se většinou už rodíme. Část z nich je dána geneticky. To znamená, že zhruba 40 % rozložení a množství tukových buněk máme po obou rodičích. Další faktor, který ovlivňuje jejich množství a rozložení, je pohlaví, které se upravuje při dosažení hormonální dospělosti. Bohužel obézní maminky zadělávají svým dětem významně na budoucí problémy. Říká se, že pokud je obézní matka, tak je dítě až z 50 % v dospělosti obezitou ohroženo,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Asi nejznámějším druhem tuku v lidské těle je tuk podkožní. Je to bílá tuková tkáň, která je úložištěm energie a zároveň slouží jako izolační tepelná vrstva. Podkožní tuková vrstva by měla být normálně silná, měří se tloušťkou kožní řasy. Ta má své parametry podle věku, pohlaví a podle vlastně místa, kde ji měříme.

„Na hodnoty tloušťky kožní řasy existují tabulky a na měření i speciální kleštičky. Bohužel dnes se tloušťka lidí hodnotí pouze podle hmotnosti a tím nám uniká velká spousta informací,“ uvádí lékařka. Podrobné informace a převodní tabulky měření kožní řasy najdete například na webu Státního zdravotního ústavu.

„Podkožní tuk můžeme spalovat i během spánku, ale záleží na tom, jaké poslední jídlo sníme. Zásadně by nemělo být tučné. Večeřet můžeme, například diabetici potřebují i druhou večeři, ale jídla by měla být nízkotučná,“ říká Kateřina Cajthamlová.

Jaké další druhy tuků v našem těle nalezneme? Proč je nebezpečný útrobní neboli viscerální tuk? Je těžké nebo lehké se ho zbavit? To vše uslyšíte v záznamu celého pořadu.

Spustit audio