Kateřina Cajthamlová: Příznakem přicházející mdloby může být i zívání
Závratě nebo mdloby jsou mezi lidmi dost rozšířené. Často ale nevědí, na kterého odborníka se obrátit se žádostí o pomoc. Vysvětlíme vám jejich příznaky a závažnost.
Mdloba nebo závrat, asi jednu z nich někdy každý z nás prožil. Jaký je mezi nimi rozdíl?
„Závrať, latinsky vertigo, je subjektivní iluze pohybu těla nebo okolí, vjem narušené rovnováhy a orientace v prostoru. To znamená, že se trochu komíháme, točí se nám hlava a může nám být i špatně. Závrať může být provázena nevolností, bledostí a zvracením pocením a přecházet ve stav mdloby," vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.
Mdloba je náhle zhoršení či ztráta vědomí, způsobené krátkým nebo různě dlouhým nedostatkem kyslíku v mozku. Mdloba je tedy daleko závažnější příznak než závrať, kterou může začínat. K dalším příznakům patří hučení v uších, nevolnost, pocení, bledost a změny dechu. Příznakem mdloby může být také zívání.
„Tím se snaží tělo získat větší přísun kyslíku do mozku a upozorňuje, že je zle a abychom si alespoň sedli. Také se nám může zatmívat před očima,“ doplňuje lékařka.
Mdloby mohou být i nezávažné, 40 % z nich má nejasnou příčinu. Patří mezi ně hlavně krátkodobé nedokrvení mozku způsobené nejčastěji poklesem tlaku nebo nějakou vrozenou dispozicí k nízkému tlaku a stavem oslabení.
Co všechno nás může oslabit a jaké příčiny mají závažné mdloby uslyšíte v záznamu celého pořadu. Poslechněte si také, které konkrétní problémy s mdlobou a závratěmi trápí naše posluchače, a co jim doktorka Kateřina Cajthamlová poradila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.