Kateřina Cajthamlová: Pro naše duševní zdraví je zdravá ventilace pocitů

20. leden 2022

Cítit dobrou nebo špatnou náladu a jejich střídání je normální. Máme ale jejich projevy potlačovat a mohou být i příznakem nemoci?

Pocity při náladě jsou nesdělitelné a informace je nepřenosná. To znamená, že to, jakou má kdo náladu, můžeme pozorovat a můžeme se ho na to zeptat. Proč ji ale takovou má, tomu musíme jenom věřit.

Dá se tedy náladovost definovat? „Jenom, když už má extrémy. My tomu říkáme ladění. Například depresivní ladění. To je dlouhodobá stabilní nálada. Přitom obecně nálada je něco, co máme od narození dáno, jednak naší hormonální produkcí, jednak enzymatickou činností. A dokonce i bakteriemi v našem střevě, které nám vytváří až 60% serotoninu, což je jakýsi hormon dobré nálady,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Důvodů, proč se nám nálady střídají je mnoho. Jejich projevy bychom podle lékařky neměli příliš potlačovat. „Je zdravější mít trochu výkyvy nálad. Emoce jsou velice přechodné, ale není zdravé, abychom tomu podléhali. Pro naše duševní zdraví je ventilace pocitů daleko zdravější. Jak se říká: ‚Štěstí trvá krátce, lítost mnohem déle.‘ Dobré je ale oba tyto stavy trochu brzdit."

Proč trpí propady nálad častěji ženy než muži? Kdy už je náladovost extrémní a může být i příznakem nemoci? Nejen to vysvětluje Kateřina Cajthamlová v záznamu celého pořadu. Poslechněte si.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.