Kateřina Cajthamlová: Slunce nám v horku dodá za hodinu tolik energie jako přibližně šest kostek cukru

30. červen 2022

Vysoké venkovní teploty nám dodávají energii, která ovlivňuje teplotu našeho tělesného jádra. Tu se snaží tělo udržovat stabilní, proto se potíme a máme žízeň. Vysvětlíme vám, jak termoregulace funguje.

"Tělo teplokrevných živočichů se snaží, prostřednictvím termoregulace, udržovat stabilní teplotu tělesného jádra. Hlavním nástroje je hypothalamus, který řídí centrem sytosti a žízně, chuť k jídlu, hlad a žízeň. Jakmile se začne ohřívat naše tepelné jádro, tak hypothalamus zbrzdí příjem potravy, protože to byl přísun další energie. Začneme se více potit a dostaneme žízeň," vysvětluje Kateřina Cajthamlová reakci našeho organizmu na vysoké teploty.

Poslechněte si v záznamu pořadu, jestli vysoké teploty snáší lépe ženy nebo muži nebo, proč by měli lidé s nadváhou v horku hodně pít. Uslyšíte také odpovědi doktorky Kateřiny Cajthamlové na telefonické dotazy posluchačů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová