Kateřina Cajthamlová: Spánek je důležitý stejně jako pohyb. Co se děje s tělem, když spíte?

Ne každý spánek je zdravý.

Spánek je něco jako restart. Organismus člověka, který nespí, se zahltí a nepracuje správně. Během spánku probíhá celá řada procesů. Co se tedy děje?

Relaxuje kosterní svalstvo, lépe se prokrvuje a zbavuje se různých nahromaděných odpadních látek z těla.

Pracují ledviny, které vylučují zplodiny. Proto ráno, když se probudíme, většinou jdeme hned na záchod, protože máme plný močový měchýř a moč bývá tmavší.

Pracují játra a žlučník. Kolem jedné až třetí hodiny ráno se většinou budí lidé, kteří se najedli předchozí večer něčeho těžkého. Probudí je žlučník, protože má v tu dobu podle čínské medicíny nejvyšší funkci.

Sen, ilustrační foto

Pracuje imunitní systém, který se v podstatě obnovuje a má takový „čas na učení“ – vypořádáváním se s tím, co se přes den událo.

Tělo signalizuje, kolik je tukové tkáně a kolik je jí potřeba. To znamená - vylučují se určité látky z mozku, které nám pomáhají s hubnutím tukové tkáně.

Odstraňuje se z mozku amyloid. To je látka, takový „plevel“, který nám během přemýšlení, během dne, v mozku vyroste. Mozek během spánku rozlišuje důležité od nedůležitého. Proto se nám mohou zdát sny. To nejhorší na tom ale je, že lidé, kteří málo spí, jsou víc náchylní k nahromadění amyloidu, potencionálně k Alzheimerově chorobě.

Pracuje kůže. Teď jistě zpozorněly všechny ženy. Je zásadní rozdíl mezi denním a nočním krémem. Ten noční krém je vždy výživnější. Nemá různé filtry a podobně. Pokud se namažeme na noc, tak kůže přes noc regeneruje lépe. Naše babičky si třeba ruce dávaly namaštěné do takových nitěných rukaviček, aby na nich měly krásnou pleť.

Spánek

Odpočívá kardiovaskulární systém, klesá nám během spánku krevní tlak. Někdy až tak, že nás tělo samo probudí, pokud ten tlak klesne příliš. Takže z toho můžeme mít i „noční můru“.

Odpočívají plíce a jinak dýcháme - hlouběji. Proto se v noci budí hlavně kuřáci.

Odpočívá střevo, proto se nemáme na noc příliš najíst, protože bychom si tím narušili spánek.

Jak si dopřát zdravý kvalitní spánek?

Spát bychom měli v zatemnělé místnosti, kde není žádný zdroj hluku. Pokud máme nějaký světelný zdroj, tak by neměl mít jinou než maximálně spíš zelenou barvu, ale všechny barvy, které máme - ty typické, modrá od mobilu, červená od budíku, tak to jsou barvy rušivé. Červená barva je snad úplně „nejhloupější“ barva na noc. To jsou všechno impulsy, které tělo vnímá i přesto, že spíme.

Spánek

Důležité je mít i vyvětráno, aby nebylo v místnosti příliš teplo. Měl by být lehce zvlhčený vzduch, ten úplně suchý vzduch také zdravému spánku neprospívá.

Jak je to s dobou spánku?

Nejdelší dobu spí novorozenci, ti spí i během dne. Dospělý člověk potřebuje alespoň šest, ideálně sedm hodin, maximálně osm. Ti spáči, kteří spí dlouhou dobu, to není dobře.


Rada na závěr:
Spánkem přes den nic nedoženete. Rozhodně tělu nepomůžete, protože tělo je nastaveno jinak. Výjimku tvoří pověstných „dvacet“ po obědě, kdy pracuje žaludek. Tělo má být v tu dobu v klidu.

Staří lidé mívají spánek přerušovaný. Často spí i ve dne. To znamená, že těm stačí v těch extrémních případech až čtyři hodiny spánku.

Babičky nám říkávaly, že do půlnoci se hodiny spánku počítají dvakrát, po půlnoci jen jednou. Něco na tom bude. Každopádně doba minimálního spánku by měla být od půlnoci do čtyř hodin ráno, protože to jsou naše biologické hodiny už hotové se všemi těmi opravami. A jsme už připraveni vstát.

Spustit audio
autor: Kateřina Cajthamlová