Kateřina Cajthamlová: Všeho s mírou. To je zlaté pravidlo otužování

24. únor 2022

Otužování zvyšuje obranyschopnost organismu a také pomáhá zmírňovat vnímání bolesti. Celkově zlepšuje fyzický i psychický stav, ale musí se s ním začínat postupně a opatrně.

„Je důležité, aby způsob otužování, rychlost otužování i pokud možno teploty, při kterých se člověk otužuje, posvětil lékař. Normálnímu otužování se mohou věnovat pouze lidé mladí, zdraví. U starších lidí nebo lidí s jakýmkoliv onemocněním je důležité postupovat bezpečně, opatrně a pod dohledem lékaře,“ vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Proč je dobré začít s otužováním studenou vodou doma. Jaké účinky má chůze naboso? Co se má jíst a pít před otužováním koupelí v ledové vodě a i po něm? Poslechněte si v záznamu pořadu rady lékařky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.