Kauza Rath: Vrchní soud v Praze odročil jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého hejtmana na květen. Chce další důkazy

7. duben 2022 15:00

Pražský vrchní soud chce doplnit důkazy v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Jednání v případu, ve kterém čelí obžalobě i největší česká stavební firma Metrostav, proto odročil na 5. května. Odvolací senát začal ve středu přezkoumávat přes dva roky staré nepravomocné rozhodnutí prvoinstančního soudu, který uznal bývalého politika vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami.

Státní zástupce Jiří Pražák požaduje, aby odvolací senát zpřísnil trest, který prvoinstanční soud uložil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Bývalý politik odešel od Krajského soudu v Praze v lednu 2020 s osmiletým trestem vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud mu tím o rok prodloužil již dříve pravomocně uložený sedmiletý trest.

Čtěte také

Naopak Rathovi obhájci požadují, aby byl někdejší hejtman viny zproštěn. K jeho odsouzení podle nich nejsou důkazy.

Předseda senátu Alexander Károlyi dnes vyhověl žádosti některých obhájců na doplnění dokazování. Soud si podle něj chce zejména vyslechnout znalecký posudek. Následovat budou závěrečné návrhy stran.

Ústřední trojicí případu je stejně jako v první části kauzy někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Manželům uložil soud také osmileté tresty, pro ně to znamená, že mají strávit ve vězení každý déle o dva roky. Trojici soud navýšil i peněžité tresty, manželé mají podle nepravomocného rozhodnutí zaplatit po 20 milionech korun.

Bývalému hejtmanovi uložil trestní senát zaplatit 18 milionů korun, původně měl uhradit deset milionů korun. Rath a Kottovi si podle lednového verdiktu krajského soudu na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. Spolu s trojicí čelí v případu obžalobě dalších šest lidí. Od prvoinstančního Krajského soudu v Praze odešli s nepodmíněnými i podmíněnými tresty. V kauze vystupuje i osm firem. Metrostavu zakázal soud účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Stavební firma má také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun. Rath si již odpykával sedmiletý pravomocný trest, který mu soud uložil za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. Na svobodě jsou i manželé Kottovi.

Jednání soudu sledoval i náš reportér Adam Bejšovec, který přidal další informace:

Proč se odvolání řeší?

Všichni, kterých se rozsudek dotkl, což kromě Davida Ratha byli taky bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel, ale také dalších pět lidí a celkem osm firem; nesouhlasili s rozsudkem z ledna 2020. Ratha senát tehdy odsoudil za přijímání úplatků a manipulaci s veřejnými zakázkami pro středočeskou záchranku, nebo ty, které se týkaly rekonstrukcí v mladoboleslavské, kladenské a kolínské nemocnici.

Na základě dřívějšího rozhodnutí Rathovi soud zvýšil i už dříve uložený sedmiletý trest, a také původní peněžitý trest z deseti na osmnáct milionů. Přísnější tresty pak dostali i manželé Kottovi. Všichni se proti rozsudku odvolali. Nespokojený byl i státní zástupce, který odvolání podal také.

O co tedy usiluje ve svém odvolání právě státní zástupce?

Ten chce hlavně přísnější potrestání. Státním zástupcem případu je Jiří Pražák; ten dnes řekl, že udělené tresty jsou nedostatečné.

Pražák zároveň ve své řeči k odvolání mluvil o tom, že by chtěl pro Ratha a manžele Kottovy tresty 9 a půl roku, tedy asi o dva roky přísnější. A to i vzhledem k důležitým funkcím, které zastávali.

Obhájce bývalého Hejtmana Davida Ratha, Roman Jelínek naopak v rámci odvolání žádá úplné zproštění obžaloby. Pro jeho odsouzení nejsou podle něj důkazy. Zároveň Jelínek připomíná, že už v první větvi korupční kauzy, která se týkala rekonstrukce Zámku Buštěhrad, soud návrh na propadnutí majetku nepřijal.

Roman Jelínek chce přesvědčit odvolací soud, že Davidu Rathovi část sedmiletého trestu, kterou si odpykal, k nápravě stačila.

David Rath, manželé Kottovi ani další obžalovaní k soudu dnes nepřišli, senát souhlasil, že bude kauzu řešit v jejich nepřítomnosti, naplánované je jednání až do pátku.

autor: bej | zdroj: ČTK
Spustit audio