Každý cukr sladí jinak, počítejte s tím při pečení, radí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy K moučkovému cukru přidáme vanilkový cukr

Nejnižší sladivost má moučkový cukr, protože je to vlastně odpad při výrobě cukru. Naopak nejvyšší sladivost mají cukrové homole. Ty už se dneska tolik nepoužívají. Dříve je cukráři používali a strouhali je.

Pravidlem je, že pokud mám dostatek tekutiny, mohu použít krystalový nebo krupicový cukr, Když je těsto pevné, je lépe použít cukr moučkový, protože se lépe v těstě rozptýlí.

A pozor, když je cukr velmi hrubý, může v těstu udělat puntíky.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková