Když si z ničeho nic zlomíte kost...

Potkalo vás onemocnění osteoporóza neboli řídnutí kostí.

Když si bez zjevného důvodu zlomíte nějakou kost v těle, je možné, že máte závažnější problém, než jen náhodnou zlomeninu. Jednou z příčin může být řídnutí kostí, tedy onemocnění zvané osteoporóza.

O tom, co to osteoporóza je, koho se týká a jaké mohou být její projevy, jsme si v dopolední lékařské poradně povídali s vedoucím lékařem Osteocentra 3. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Vítem Zikánem.

Dozvěděli jste se, co osteoporózu způsobuje, v jakém věku se u člověka obvykle objeví a jaké jsou rizikové faktory jejího vzniku. Řeč byla i o stupních osteoporózy, o způsobech léčby a také o tom, jak je možné osteoporóze předcházet.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová