Keře, kterých si každý všimne: tamaryšek čtyřmužný a ruj vlasatá

25. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruj vlasatá

Přemýšlíte, čím oživit zahradu? Zkuste na pěstování nenáročné keře, za kterými se kolemjdoucí ohlédnou, tamaryšek nebo ruj. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

Tamaryšek čtyřmužný je keř spíše rozložitý, který na jaře zdobí spoustou drobných růžových kvítků, později jemným olistěním, připomínajícím jehličky, jehličí.

Roste i na zasolených půdách, říká se, že dokáže vyloučit na svůj povrch sůl, která je ve vodě, kterou čerpá z půdy. A že okolo tamaryšku pak nic neroste. To u nás na 99 procentech půd není možné. Pokud jde o příjem vody, je souboj mezi rostlinami běžná věc. Ale ony se vždycky nějak ‚dohodnou‘. Když pod tamaryškem roste tráva, je jasné, že ta bere vodu z povrchových vrstev. A tamaryšek, ten si ji vytahuje kořeny z větší hloubky.

V létě kvetoucí tamaryšek pětimužný

Ono je to jako se škumpami a mýty okolo nich. U nás pěstované jsou jedovaté, ale nezahubí rostlinstvo nebo malé živočichy ve svém okolí, tato ‚schopnost‘ je dána jen jednomu tropickému druhu.

Ruj vlasatá je sice velký, ale zpočátku nenápadný keř s kulatými listy a zajímavým květenstvím. Jeho výjimečnost se zvýrazňuje s koncem léta, s podzimem, kdy se koule tvořené z chmýří stávají výraznějšími a z dálky nápadnými. Zajímavější než běžný druh je červenolistá varieta ruje.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...