Kladenská čtvrť Podprůhon slaví 250 let. V křivolakých uličkách na vás dýchne kus hornické historie

Náměstíčko Viktora Stříbrného připomíná zakladatele akce Kladenské dvorky
Náměstíčko Viktora Stříbrného připomíná zakladatele akce Kladenské dvorky

Kladenský Podprůhon je svět sám pro sebe. Jen kousek od centra města najdete malé domky ve svahu. Z malebných dvorků a zahrádek propojených schodišti na vás dýchne jedinečný genius loci.

„Vzniklo to v roce 1769, kdy benediktinský opat Bedřich Grundtmann nechal rozparcelovat prvních osm parcel v Podprůhonu na místě zvaném Bukovka. A tím to všechno začalo,“ vysvětluje historik Zdeněk Pospíšil. Parcely v kopci byly levnější než pozemky na rovině v centru města, a tak byly dostupné i pro chudší obyvatele města. V době industriálního rozmachu města si je kupovali hlavně horníci a hutníci.

Pamětníků v této čtvrti už nežije mnoho. „Tady bylo hodně dětí dříve. Hráli jsme kuličky. Sáňkovalo se od shora až dolů,“ vzpomíná Alena Satýnková, která se ve čtvrti Podprůhon narodila a prožila tady celý život. Ani provoz prý nebyl takový, jako dnes. „Nejezdila tady auta. Byly tady spíš koně a povozy a sem tam kolo.“

Výraznou proměnou prošly i dvorky. Dnes jsou z nich příjemná místa pro odpočinek plná zeleně a květin. Po válce ale mívaly rodiny na dvorcích malé hospodářství, kde se pěstovala zelenina a chovali králíci. „Já jsem také neměla tu zahradou takovou, jako mám dneska. Tam byly chlívky, kozy tam byly,“ vzpomíná paní Satýnková.

Rodinná fotografie z dnes již neexistující části Havířské ulice

V podprůhonském údolí najdete několik zajímavostí. Patří mezi ně například velice úzké domky, které jsou pozůstatkem takzvané vagónové kolonie. „Vznikla v roce 1925 a byla městem vybudována pro účely nemajetných a nebydlících lidí,“ vysvětluje historik Zdeněk Pospíšil. „Původní železniční vagóny si lidé obestavěli a dneska už je nevidíme.“

Podprůhon je známý díky akci Kladenské dvorky. Jejího spoluzakladatele Viktora Stříbrného dnes připomíná stejnojmenné náměstíčko. Sousedský spolek Podprůhon v rámci oslav 250 let této čtvrti chystá naučnou stezku o šestnácti zastaveních. Těšit se můžeme i na výpravnou knihu, která připomene zajímavou historii části Kladna, kde kromě hutníků a horníků žili také spisovatelé a další umělci. Slavnostní otevření naučné stezky je plánováno na 20. září 2019.