Kladenští zastupitelé odvolali primátora Dana Jiránka (ODS) a zvolili Milana Volfa (Volba pro Kladno)

14. září 2020, aktualizováno

Milan Volf (Volba pro Kladno) nahradil Dana Jiránka (ODS) v čele Kladna. Jiránka na dnešním jednání odvolali zastupitelé a poté zvolili primátorem Volfa. Důvod nikdo nepřednesl. Kladno do dnešního dne vedla koalice ODS, Kladeňáci a ANO, ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu měla 18 mandátů.

"Není to revoluce," uvedl po svém zvolení Volf. Podle něj je to uvedení stavu na pravou míru a odraz volebního výsledku.

Komunální volby v Kladně v roce 2018 vyhrála Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhá skončila ODS se sedmi mandáty. Za hnutí Kladeňáci bylo zvoleno pět zastupitelů. Čtvrté ANO má v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šestá je SPD se dvěma mandáty.

Odvolání Jiránka podpořili Jiří Chvojka a Petra Melčová, kteří byli zvolení za ANO. Důvod zatím nechtěla Melčová komentovat. "Ještě je brzy," uvedla na dotaz ČTK. Hlasování bylo neočekávané, bod na přichytaném programu nebyl. Jiránek po hlasování opustil na několik desítk minut jednací sál.

Podle Tomáše Kutila zvoleného za Kladeňáky, který byl do dnešního odvolání náměstkem primátora, byly v koalici spory, například kvůli penězům pro sport. Nepovažoval je ale za tak závažné, aby vedly k rozpadu koalice.

zdroj: ČTK
Spustit audio