Klíšťata jsou letos velmi přemnožená. Nespoléhejte pouze na repelenty

10. červenec 2019

Díky teplému a suchému počasí je letos velmi vysoký výskyt klíšťat a s tím i spojené nebezpečí infekce. Naštěstí většina lidí je již očkována proti meningoencefalitidě. Mnohem nebezpečnější je lymská borelióza, proti které zatím není žádné očkování. Radí MUDr. Petr Grenar.

Největší důraz bychom proto měli klást na prevenci. Lepší je klíště vůbec nedostat než ho složitě odstraňovat. Pouze na repelenty nespoléhejte. Ochrana musí být komplexní. A pokud i přes to klíště dostanete, raději ho nechte odborně odstranit.

Jako první varování, že nám hrozí možnost infekce, je větší zarudnutí kolem místa zakousnutí klíštěte. V tom případě ihned navštivte svého lékaře. Krevní testy ale nákazu lymskou boreliózou potvrdí až za měsíc od nakažení, přitom úspěšnost léčení závisí na včasnosti nasazení léčby. Největší důraz bychom proto měli klást na prevenci. Repelent je sice velkým pomocníkem, ale pokud se chystáte do lesa nebo na louku, rozhodně ani v největším vedru nevybíhejte lehce oblečeni. Samozřejmostí by měla být pokrývka hlavy, dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty. A především ponožky a nejlépe holiny nebo kvalitní uzavřená obuv.

Po návratu z lesa nezapomeňte na důkladnou kontrolu povrchu těla

Klíště totiž po oděvu cestuje a snaží se dostat na kůži. Většinou se nezakousne hned, ale ještě chvíli putuje po těle. To nám dává ještě šanci klíště zachytit ještě před jeho zákusem. Po návratu z přírody je proto nutné nejprve oděv pořádně vyklepat ideálně nad vanou a pokusit se případná klíšťata nejprve jednoduše mechanicky odstranit a zničit. Následně je nutné provést důkladnou prohlídku těla, protože klíště je možné ještě zachytit, jak se pohybuje přímo po kůži. To sami nezvládnete, je nutná asistence rodinných příslušníků nebo blízkých přátel.

Odstranění klíštěte raději nechte na lékaři. Špatně odstraněné klíště zvyšuje nebezpečí infekce

Jestliže se klíště už zakousne, je nutné ho co nejdříve odstranit. Protože v případě nakaženého klíštěte hrozí infekce úměrně k délce zákusu. Metod jak klíště odstranit, je mnoho a bez řádného vydesinfikování, dostatku světla a vhodných nástrojů se do odstraňování raději nepouštějte. Hrozí, že se při odstraňování přetrhne a tím nebezpečí nákazy ještě zvýšíte. Jakkoliv je včasnost odstranění důležitá, raději navštivte lékaře, aby klíště odborně odstranil. Lékaři i zdravotnický personál jsou v tomto ohledu vyškoleni.

 

Spustit audio