Kolín pro mě znamená domov, říká herec Michal Novotný

29. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Novotný a Pavel Vítek

Hostem pořadu Tady to znám byl herec známý z televizních seriálů i divadelních prken. Michal Novotný nás zavedl na známá i méně známá místa v okolí Kolína.

Michal Novotný si Kolín pamatuje ještě v době, kdy byly v provozu dvě chemičky. „Mám radost, že dnes se už příroda pročistila a do řek se například vrátili raci,“ říká. Dětství strávil na cyklistických výletech se svou rodinou. „Úžasná vyjížďka především pro ty, kteří se nechtějí unavit, je cesta z Kolína do Poděbrad podél Labe. Když jsme ale zlobili, nabral táta směr Kutná Hora a to je nahoru a dolů,“ vzpomíná.

Možností, kam v okolí Kolína vyrazit, je mnoho. Například obec Zásmuky, kde se narodil dirigent František Kmoch, nebo vesnice Sudějov s nádhernou farností a kapličkou, odkud si rodina Michala Novotného odvážela každý týden třicet až čtyřicet litrů pitné vody na vaření. Jednou z alternativ, jak procestovat okolí Kolína, je také trať Posázavského pacifiku.

Samotné město Kolín zná Michal Novotný velmi podrobně. „Málokdo například ví, že v Kolíně se nachází jeden z největších židovských hřbitovů u nás,“ upozorňuje. Další tipy uslyšíte v záznamu celého pořadu.

autoři: Pavel Vítek , nwe
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?