Kompost má na řezu vypadat jako barevný dort. Pomoct vám může spadané listí

3. listopad 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03498943.jpeg

Listí, které opadá jako první, bývá obyčejně poškozené škůdci nebo chorobami. Měli bychom s ním nakládat s vědomím, že může být zdrojem chorob i na jaře. Patří proto do spodní vrstvy kompostu, aby spóry chorob nemohly volně poletovat v prostoru, až dozrají.

Broskvoně je dobré ještě před opadem listů ošetřit některým z měďnatých přípravků jako prevenci proti kadeřavosti. Obecně se vyplatí listí na zahradě pečlivě shrabat, obrat z něj zaschlé moniliózní plody, takzvané mumie, a uskladnit naspod kompostu. Pokud to sousedi tolerují, možná i spálit.

Opad listů nebo jeho kompostování lze urychlit. Lepšímu rozkladu pomáhá postřik 5% roztokem močoviny nebo síranu amonného. Listy takto ošetřených stromů se rychleji rozkládají a také opadají v kratším časovém intervalu. Pro lepší rozklad je možné použít i techniku: rotační sekačku s košem nebo kombinovaný vysavač a fukar na listí. Je v něm struna, která listí rozmělní, dá mu menší objem. Stejně funguje nůž u rotační sekačky.

Do kompostu mícháme listí s trochou zeminy, případně se zbytky zeleniny, s ovocem, které nelze konzumovat. Navrchu musí být „zdravé listí“ nebo zemina, vytvoří jakousi pokličku, která brání šíření chorob. Nikdy nedáváme navrch houbami napadené plody ovoce či zeleniny.

Do kompostu nepřidáváme vápno v žádné formě, jak se dříve doporučovalo. Ani pálené, ani vápenec nebo vápno hašené, hydrát. Vyšší pH totiž snižuje aktivitu bakterií, které organickou hmotu rozkládají na humus, a prodlužuje dobu zrání kompostu.

autor: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?