Komunální volby budou v říjnu, lidé půjdou vybírat i senátory

23. květen 2018

Komunální volby se letos budou konat 5. a 6. října. Společně s nimi se uskuteční také první kolo voleb do Senátu, ve kterých se obmění třetina horní komory. Termín ve středu vyhlásil prezident Miloš Zeman. Jeho rozhodnutí musí ještě podepsat premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš.

Strany i nezávislí kandidáti budou mít čas na sestavení a odevzdání obecních kandidátek do 31. července. Ve stejný den skončí také lhůta pro nominace na senátory ve 27 z 81 senátních volebních obvodů, v nichž budou lidé začátkem října volit.

Zeman pro termín voleb do zastupitelstev obcí zvolil nejzazší možný termín. Minulé celostátní obecní volby se konaly 10. a 11. října 2014, letošní tak musely být nejpozději na začátku prvního říjnového víkendu.

Termín voleb vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Zeman měl na tento úkon čas do počátku července.

Volby do obecních zastupitelstev se musejí konat ve třicetidenní lhůtě končící dnem uplynutí volebního období místních zastupitelů. Stejná pravidla platí i pro senátní volby.

PŘÍPRAVY VOLEB DO SENÁTU

17. července - Termín, dokdy ministerstvo vnitra dodá pověřeným obecním úřadům seznamy registrovaných politických stran a politických hnutí.
31. července - Poslední termín pro podání přihlášek k registraci pověřenému obecnímu úřadu v sídle volebního obvodu.
31. července - 6. srpna - Přezkoumání přihlášek k registraci. Pokud jsou na přihláškách závady, musí obecní úřad do 15. srpna vyzvat k jejich odstranění.
16. srpna - Termín pro odstranění závad na přihláškách k registraci.
17. srpna - Rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí přihlášky.
21. srpna - Termín pro losování čísel, kterými budou označeny hlasovací lístky kandidátů.
26. srpna - Konec lhůty pro doručení nebo předání písemné žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem (týká se voličů, kteří mají bydliště mimo území ČR).
15. září - Registrace přihlášek k registraci na základě rozhodnutí soudu.
20. září - Termín pro zveřejnění doby a místa konání voleb v obci.
- Počátek lhůty, kdy může obecní úřad nebo zastupitelský úřad předat voličský průkaz voličům. Volič může o průkaz požádat také písemně, podání musí být doručeno nejpozději 5. října.
2. - 6. října do 14.00 - Zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.
2. října - Termín pro dodání hlasovacích lístků voličům.
3. října - Maximálně do 14.00 lze oznámit stažení kandidatury nebo odvolání kandidáta.
- Uzavření stálých a zvláštních seznamů voličů.
- Konec lhůty pro osobní žádost o vydání voličského průkazu.
5. - 6. října - První kolo voleb (5. října od 14.00 do 22.00, 6. října od 08.00 do 14.00). V průběhu voleb platí pro politické subjekty a jednotlivé kandidáty zákaz volební agitace v objektu, v němž je umístěna volební místnost, a v jeho bezprostředním okolí.
12. - 13. října - Případné druhé kolo voleb.

zdroj: ČTK
Spustit audio