Konec výmluvám. Stárnutí můžete zpomalit, stěžejní je životospráva

4. duben 2017
Dopolední host

Stárnutí je přirozený fyziologický proces, stárneme všichni. Během stárnutí dochází k degenerativním změnám, které mohou vést ke vzniku civilizačních chorob, jakými jsou cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, nádory a podobně. Lze těmto problémům předcházet? Na to se zaměřuje anti-aging medicína.

MUDr. Monika Golková je jediným certifikovaným anti-aging specialistou v České republice. V roce 2005 založila Asociaci medicíny proti stárnutí ČR, o rok později první certifikovanou anti-aging kliniku A2C ANTI-AGING CLINIC, která je centrem moderních diagnostických a terapeutických postupů medicíny proti stárnutí.

Stárnutí je individuální záležitost, kterou ovlivňuje celá řada faktorů. Zásadní roli hraje samozřejmě genetika. A naprosto stěžejní je náš životní styl. To, jak se stravujeme, jak se hýbeme, jak umíme odpočívat a jak o sebe umíme celkově pečovat.

„Dnes se ale hovoří i o takzvané epigenetice. Náš proces stárnutí ovlivňují geny. Ale pravda je taková, že my jsem schopni ovlivnit svou genetickou výbavu svým životním stylem, takže do určité míry můžeme ovlivnit genetiku, která je nám dána,“ říká Monika Golková.

Zdaleka ne každý má ideální životní podmínky nebo nenáročnou práci, která ho navíc baví a plně uspokojuje. To ale neznamená, že musí rezignovat. „Jen je potřeba vědět, jak by měl tu těžkou práci, kterou musí vykonávat, nebo jiné okolnosti života ovlivňující proces stárnutí vykompenzovat,“ vysvětluje lékařka.

Čtěte také

Medicína proti stárnutí je v první řadě zaměřená na prevenci. „Každému říkám, že nejdůležitější je strava. Tedy to, jaké živiny přijímáme a dodáváme svému tělu. Kromě obecně známých pravidel hraje podstatnou roli i fakt, že každý z nás individuálně reaguje na různé potraviny. Co jednomu zcela vyhovuje, může jinému působit nepříjemné potíže,“ popisuje jeden z pilířů medicíny proti stárnutí Golková.

Proto se anti-aging medicína zabývá mimo jiné i testováním potravinových intolerancí, kdy na základě výsledků dokáže nastavit ideální jídelníček pro každého jednotlivce. Zkoumá ale také hladinu hormonů v těle, které velkou měrou proces stárnutí ovlivňují, nedostatek pro naše tělo nezbytných látek a věnuje se pochopitelně i zjišťování míry stresu, který je v dnešní době všudypřítomný.

02852040.jpeg

Se správným životním stylem je možné začít kdykoli. Nikdy není pozdě. „Samozřejmě když začneme dříve, uděláme toho pro sebe mnohem víc. Ale začít můžeme v jakémkoli věku. Klidně i v sedmdesáti. Vždycky se můžeme cítit alespoň o něco líp,“ ujišťuje Monika Golková.

Poslechněte si celý rozhovor s anti-aging specialistkou MUDr. Monikou Golkovou!
Spustit audio