Korytná, hody, slivovice, pouť a sv. Václav

2. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sklizeň švestek v sadu nedaleko Hoříkovic na Prachaticku

Korytná je malá obec, ležící na úpatí Bílých Karpat poblíž moravsko-slovenské hranice. Etnograficky patří do mikroregionu východní Slovácko, ovšem místní folklór už je do značné míry ovlivněn blízkostí drsných hor.

Založena byla na přelomu 13. a 14. století a už v 14. století v ní byl zbudován kostel sv. Václava. Proto se tam každoročně kolem svátku sv. Václava konají svatováclavské hody, proto se koná pouť ke svatému obrázku, proto je křestní jméno Václav v Korytné mezi muži velmi oblíbené.

Korytná je ale proslulá především slivoní švestkou, které se na tamní půdě výborně daří, a tím pádem i vynikající slivovicí. A také rázovitými, velmi otevřenými a přímými obyvateli. A krásnými temperamentními tanci a písněmi a speciálním pokrmem, kterému se říká magaše.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.