Koupaliště ve Mšeně dýchá historií. Vzniklo z městských lázní postavených ve stylu Art Deco

Městské lázně Mšeno
Městské lázně Mšeno

Městské lázně Mšeno ve Středočeském kraji jsou ideálním místem pro všechny, kdo mají rádi čistou a chladnou vodu, a navíc milují jedinečnou atmosféru spojení krásné přírody a historie. Dnes je z lázní koupaliště, které každého návštěvníka přenese na počátek 20. století, kdy byl celý areál ve stylu Art Deco vybudován.

Místo pro vznik městských lázní s koupalištěm bylo skvěle vybrané. Nachází se na kraji města v těsné blízkosti lesoparku, kde začíná hlavní přístupová komunikace do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Z jedné strany kryje koupaliště vysoký a dlouhý pískovcový skalní útes. A okolní zeleň celé místo pocitově uzavírá a chrání.

Stavba musela být přitom značně náročná, protože bazén o délce padesáti metrů bylo nutné vysekat do skály. Na druhou stranu, právě kokořínské skály se postaraly o přísun vody. Do koupaliště totiž přitéká čistá voda ze skalního pramene Stříbrníku. Je proto nejen čistá, ale také příjemně chladná.

Název koupaliště napovídá, že původně tu byly v roce 1932 postavené skutečné lázně, které vedle koupání v bazénu nabízely i menší koupelny v převlékárnách. Jméno architekta, který komplex navrhl, bohužel známo není. Nicméně jde o unikátní a velmi krásný komplex postavený v čistém stylu Art Deco, díky čemuž byl zcela právem vyhlášen kulturní památkou.

A na místě je i ocenit, jak skvěle se o celý areál dnešního koupaliště město stará. Vše je opravené, obnovené byly i dvě fontány, které jsou u hlavních schodů do vody. Naštěstí se z velké části zachovalo i původní vybavení, židle a stoly, různé cedule či věšáky. A tak nejen původní architektura, ale i tyto někdejší všudypřítomné drobnosti vrací návštěvníka v čase do doby, kdy se ještě tolik nespěchalo.

Ve dvoukřídlé budově je zázemí v podobě převlékáren, občerstvení a restaurace. Skutečně romanticky působí zastřešené terasy se zábradlím, kde je možné posedět a schovat se ve stínu. Z prostorné jídelny je vchod do apsidy, která byla od počátku existence lázní místem pro kulturní vyžití – taneční dýchánky nebo večerní swingové koncerty u bazénu.

Odtud stačí ujít pár kroků a jste u hlavního schodiště do bazénu. Vše je nově natřeno a celkovou atmosféru doplňují i četné záhony a květináče plné rozkvetlých květin. V Městských lázních Mšeno je otevřeno od června do srpna.