Království slámy a litografie

František Pavlica, jediný aktivní doškař v Česku, zachraňuje prastará řemesla. U něj doma v Hroznové Lhotě na Hodonínsku je slaměné království, kde vzniká materiál na pokrývání historických stavení ve skanzenech a památkově chráněných rezervacích.

Kromě práce se slámou František sám maluje a ohání se u starodávného litografického lisu, protože je jedním z posledních tří litografů v České republice a jediný na Moravě. Jak se zpracovává žito tzv. pošíváním a jak dlouho vydrží došková střecha? A jak se dají skloubit profese doškaře, litografa a aktivního malíře? V Hroznové Lhotě to u Františka Pavlici zjišťovala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.