Království slámy a litografie

František Pavlica, jediný aktivní doškař v Česku, zachraňuje prastará řemesla. U něj doma v Hroznové Lhotě na Hodonínsku je slaměné království, kde vzniká materiál na pokrývání historických stavení ve skanzenech a památkově chráněných rezervacích.

Kromě práce se slámou František sám maluje a ohání se u starodávného litografického lisu, protože je jedním z posledních tří litografů v České republice a jediný na Moravě. Jak se zpracovává žito tzv. pošíváním a jak dlouho vydrží došková střecha? A jak se dají skloubit profese doškaře, litografa a aktivního malíře? V Hroznové Lhotě to u Františka Pavlici zjišťovala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...