Krása vyšitá z rybích šupin

12. prosinec 2020

Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou je textilní kouzelnice, vedle paličkování, síťování, krosienky, frivolitky, klasické výšivky nebo šité krajky udržuje tradici unikátních jihočeských výšivek z rybích šupin.

Zdobí jimi krojové součásti, taštičky i škapulíře a jako jedna z mála tak udržuje starodávné lidové umění, které zažívalo největší rozmach v 19. století. Od Ministerstva kultury za to dostala titul nositelka tradice lidového řemesla.

Z jakých rybích šupin lze vyšívat, jak se s nimi pracuje a skutečně přináší svým nositelům štěstí? V dílně Ludmily Dominové na Hluboké (za zvuků jejího oblíbeného souboru Úsvit z Českých Budějovic) natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová