Krátkodobý pobyt v lázních může pozitivně změnit náš životní styl

5. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Masáž, wellness, lázně

Letos v létě je díky státním příspěvkům doslova hitem dovolená v lázních, ačkoliv naši občané v minulých letech za odpočinkem a regenerací raději jezdili dlouhé cesty k moři. Ovšem i dovolená v lázních má své přínosy a úskalí. Aby pobyt v lázních měl patřičný léčebný efekt, musí být delší a léčebně dostatečně intenzivní. Krátkodobý pobyt nám může naopak kladně pozměnit životní priority. Radí MUDr. Petr Grenar.

U krátkodobých pobytů, které trvají týden nebo 10 dní často dochází k zhuštění dané péče. Obzvláště pokud při nástupu do lázní procedury nekonzultujeme s lázeňským lékařem a platíme si je jako samoplátci sami. Abychom času v lázních maximálně využili, nabereme si více procedur, než je únosné, anebo v kombinaci, která není vhodná. Efekt je pak stejný, jako když jdeme do posilovny a chceme během dne zvládnout týdenní rozpis tréninku. Pokud od lázní v krátké době očekáváme intenzivní rehabilitační péči, přínos je spíše kontraproduktivní.

Destinaci a výběr lázní konzultujte se svým praktickým lékařem

Základní lázeňská péče je v každých lázních. Ovšem pokud chcete využít speciální lázeňskou péči určenou na konkrétní onemocnění nebo zdravotní problémy, je nutné lázně vybrat přesně. Nasměrování do konkrétní destinace lázní proto konzultujte s praktickým lékařem, který zná vaše zdravotní problémy i indikace vhodné pro daný typ lázeňské léčby.

Pro problémy s ledvinami budou vhodné jiné lázně než například na bolesti v kloubech. Ovšem kamkoliv pojedete s cílem lázeňskou cestou zlepšit nebo zcela vyléčit dlouhodobé zdravotní komplikace, léčba musí být intenzivní a především rozložená v dostatečně dlouhém čase. Aby měl lázeňský pobyt skutečný zdravotní přínos, je minimální délka léčebného pobytu alespoň 3 týdny a déle. Ne kratší.

Víkendový balíček v lázních může pomoci přehodnotit váš životní styl

Většina lázeňských domů nabízí vedle dlouhodobých pobytů i nejrůznější „víkendové balíčky“, kdy jsou v ceně vhodně namixované léčebné i wellness procedury. V každém případě se jedná pouze o jednu z možnosti prevence a je přínosná především v případě, kdy nás tento krátkodobý pobyt nasměruje ke zdravějšímu způsobu života.

Během krátkého víkendového zastavení v lázních si můžeme uvědomit, že se za něčím stále ženeme, jsme přetažení, málo se věnujeme sobě a rodině. Pokud přijdeme do lázní a alespoň krátkodobě vystoupíme ze stereotypu, který nám připadá normální, můžeme si uvědomit, že existuje i jiný tip činnosti a relaxace, který nám vyhovuje více. Zamyslíme se nad sebou a svůj přístup k volnému času a k práci zrevidujeme a přehodnotíme. V dlouhodobém horizontu nám to může velmi prospět.

Spustit audio