Kronikář Milan Čejka se vždy snažil události obce Libice na Cidlinou zachycovat objektivně i zajímavě
Dlouholetý kronikář Libice nad Cidlinou, Milan Čejka, se vždy snažil do kroniky obce zachytit veškeré místní události co nejzajímavěji. Byl osobně na každé významné akci, o které psal. Vždy měl rád historii. O to více ho zajímalo významné raně středověké hradiště Slavníkovců, které se v Libici nacházelo. Možnost být osobně přítomen u archeologického výzkumu ho silně ovlivnila.
V Libici nad Cidlinou se už na přelomu 8. a 9. století rozprostíralo významné hradiště vlivných Slavníkovců. Bylo centrem knížectví, které sjednotilo severovýchodní a jižní Čechy. V roce 995 ale v rámci mocenských bojů Přemyslovci Slavníkovce vyvraždili. Mezi několika málo Slavníkovci, kteří přežili díky tomu, že se v den útoku nacházeli v zahraničí, byl i druhý pražský biskup, národní patron svatý Vojtěch.
Dnes tato významná libická kulturní památka připomíná zlomové události období formování prvního českého státu. Plnit roli kronikáře právě v tak významném místě je velká zodpovědnost. Dvacet pět let jí zastával kronikář Milan Čejka
Kronika jako zdroj informací pro dobu budoucí
Milan Čejka se sice narodil v Kolíně, v obci Libice nad Cidlinou ale žije celý svůj život a je s tímto místem prodchnutým naší historií úzce propojen. Má sice středoškolské technické vzdělání, svůj čas ale rozděluje mezi více celoživotních koníčků. Jeho dědeček s babičkou měli v minulém století v Libici nad Cidlinou zemědělské hospodářství, a tak se ani nelze divit, že se rád věnuje práci na zahradě.
Vedle působení v místním Divadelním spolku Vojan se ale jeho hlavní zálibou stala historie. Měl příležitost být osobně přítomen u archeologického výzkumu hradiště předními archeology, Rudolfem Turkem a Jarmilou Princovou, takže historii držel doslova v rukách. To ho samozřejmě ovlivnilo na celý život.
Právě v počátcích jeho působení v roli kronikáře se navíc v Libici v roce 1995 konaly velké slavnosti milénia tragických událostí vyvraždění Slavníkovců a o několik let později i výročí tragického úmrtí svatého Vojtěcha. Je přesvědčen, že každý, kdo má zájem o svou obec, by měl znát i její historii, hledat různé informace i zdroje, staré záznamy i prameny a lépe se tak v historii orientovat.
Práce kronikáře jako poslání
Co práce kronikáře obnáší? Byl osobně na každé významné akci, o které psal. Věděl, že pokud informace zprostředkuje někdo jiný, může pak vzniknout nějaká chyba. Vždy se ale snažil, aby spektrum informací o každé akci bylo co nejzajímavější a nejširší.
Celé dětství a mládí prožíval v Libici, byl u mnoha událostí a viděl, jak se doba mění. To vše se snažil v kronice zachytit. Objektivně a pravdivě, aby to bylo čtivé i pro čtenáře, které to může zajímat.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...