Kůň Ferda léčí nejen pacienty v Kosmonosích. Dělá radost i dětem

19. listopad 2011

V Psychiatrické léčebně v Kosmonosích na Mladoboleslavsku se pacienti starají o tři krásné koně.

Jejich ošetřování se stalo součástí léčby. Takzvaná hiporehabilitace přináší pozitivní výsledky. Jeden ze tří speciálně vycvičených koní - Ferda - se těšil i oblibě dětí při nedávných jezdeckých závodech v Kněžmostě u Mnichova Hradiště.

Co to je hiporehabilitace? Je to nadřazený název pro všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkává kůň a člověk se zdravotním znevýhodněním specifickými potřebami. Název pochází z řeckého slova „hippos“ znamenající kůň a slova rehabilitace.

CPK-CHRPA je nestátní, nezávislé a neziskové občanské sdružení, které vzniklo 1. října roku 2003 po mnoha letech zájmu jeho členů a přátel o jezdectví obecně, jezdecký sport, výchovu mladých koní a posléze o širokou oblast hiporehabilitace, především z hlediska postavení koní v ní.

V naší republice se provozování různých forem hiporehabilitace věnuje více než 60 státních i nestátních subjektů. K dispozici mají nejčastěji 4 až 6 koní různých plemen, podle struktury klientů jsou voleni koně různé tělesné výšky a konstituce. Výběr vhodného koně pro hiporehabilitaci a oblast vlastní specializované přípravy koní však velmi často omezují finanční možnosti organizace.

autor: Jana Huzilová
Spustit audio