Kuřecí prso plněné špenátem připravil Martin Janoušek, ochutnával Vojtěch Bernatský

Martin Janoušek z restaurace Blue Wagon v Praze na Vinohradech předvedl, jak se připravuje kuřecí prsíčko plněné špenátem podávané s bramborovými škubánky. Hostem byl sportovní moderátor České televize Vojtěch Bernatský, který přiznal, co nejí, jaká bláznivá jídla ochutnal v cizině a jaká jídla připravuje pro dceru.

Kuřecí prso plněné čerstvým listovým špenátem s bramborovými škubánky

Ingredience
  • 200 g brambor
  • 100 g hladké mouky
  • kuřecí prsíčka (asi 200 g)
  • 100 g listového špenátu
  • cibule
  • 1 dcl kvalitního oleje
  • 100 ml 30% smetany
  • sůl a pepř

Postup:

Oškrábané brambory opláchneme ve vlažné vodě, nakrájíme na kostičky, zalijeme vodou, osolíme a vaříme přibližně deset minut téměř doměkka. Vodu z brambor částečně scedíme, brambory se zbytkem vody zasypeme hladkou moukou (v poměru jeden díl brambor (polovina dílu mouky) a necháme zapařit.

Plnění kuřecího prsa

Brambory pak rozšťoucháme a rozmícháme, aby bylo těsto hladké. Z těsta vytvoříme váleček, z kterého ukrajujeme kolečka, která upravíme do tvaru placičky. Ty pak opečeme na troše oleje na tálu nebo na pánvičce.

Cibuli nakrájíme nadrobno a zpěníme na oleji. Přidáme očištěný a opraný špenát, který lehce orestujeme na prudkém plameni (cca 30 až 60 stupňů) a zalejeme zhruba 4 dcl smetany (na čtyři porce), čímž získáme základ omáčky, kterou použijeme k hotovému jídlu.

Kuřecí prso očistíme, odblaníme, odstraníme šlachy a tuk. Do takto připraveného prsíčka vyřízneme kapsu (maso nařízneme dlouhým úzkým nožem v nejširší části), kterou nasolíme a následně naplníme špenátem.

Bramborové škubánky na tálu

Poté kuřecí prsíčka orestujeme na barvu na pánvičce a nakonec dáme do trouby dopéct na 200 stupňů. Pouze ve troubě se maso dostatečně propeče. Po upečení kuřecí prsa šikmo rozřízneme a dáme na talíř přes sebe řezem nahoru.

Zbývající špenát dáme do omáčky, rozmixujeme a přidáme olej, který zůstal z restování kuřátka.

Martin Janoušek

Své zkušenosti sbíral v bistru de Marlene a v restauraci Les Moules v Praze. Velkou školou pro něj byla i francouzská kuchyně, Učil se od pravých Francouzů u nás v Česku, ale i v zemi Galského kohouta. Tvrdí, že je stále třeba se učit, i po 30 letech v oboru. A když neví, tak se klidně zeptá kolegů. Mezi jeho oblíbená jídla patří jídla ze zvěřiny, těstoviny nebo svíčková Wellington. Je ženatý. Dnes šéfuje moderní a čisté kuchyni v podniku Blue Wagon v Uruguayské ulici v Praze.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.