Kutná Hora a Mladá Boleslav. Středočeský kraj během čtyřiadvaceti hodin připravil dvě asistenční centra pomoci ukrajinským uprchlíkům

3. březen 2022 13:45

Středočeský kraj dnes kromě avizovaného Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Kutné Hoře otevře také centrum pomoci v Mladé Boleslavi. Připravuje se současně přesun pražského KACPU z knihovny na Mariánském náměstí do Kongresového centra Praha. Důvodem je velký zájem uprchlíků a snaha pomoci většímu počtu lidí.

Stále platí, že nejvíce uprchlíků z Ukrajiny míří do Středočeského kraje a Prahy. „Zájem o pomoc v prvním asistenčním centru je obrovský, a proto jsme se snažili co nejrychleji zřídit i centra ve Středočeském kraji. Díky velkému nasazení mnoha lidí se nakonec ze dne na den podařilo připravit centrum v Kutné Hoře a v Mladé Boleslavi. Děkuji všem, kdo pomáhali, a také všem, kteří se na provozu center budou podílet,“ řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Čtěte také

Od dnešních 12 hodin budou tedy nově v provozu KACPU v Kongresovém centru GASKu v Kutné Hoře a v ZŠ a MŠ Mladá Boleslav v ulici 17. listopadu čp. 1325. Provozní doba center je nonstop. Současně se připravuje přesun KACPU Středočeského kraje pro Prahu a střední Čechy do Kongresového centra Praha. „Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. V případě potřeby jsme připraveni otevřít další místa v kraji, aby lidé vysílení strastiplnou cestou ze země, kterou napadla armáda Ruské federace, nemuseli za pomocí putovat daleko,“ dodala hejtmanka.

ACPU Kutná Hora (Kongresový sále Galerie Středočeského kraje (GASK)

Asistenční centra slouží uprchlíkům jako kontaktní místo, pomáhají s registrací, ubytováním, vyřízením zdravotního pojištění, pracovními povoleními či sociálními dávkami, nabízejí také urgentní psychologickou pomoc. Zároveň shromažďují nabídky ubytovacích kapacit a nabídky humanitární pomoci.

Současně stále funguje také nepřetržitá krajská infolinka: 950 870 420 (provozováno HZS Středočeského kraje).

Aby nedocházelo k zahlcení telefonní linky, doporučujeme případnou nabídku ubytování zaslat písemně na e-mail Krajského úřadu Středočeského kraje: pomocukrajine@kr-s.cz. Prosíme o uvedení kontaktu na osobu, jež ubytování poskytuje, místo ubytování, kapacitu a za jakých podmínek je ubytování nabízeno.

Využít je možné také stránky https://www.nasiukrajinci.cz/ , což je webový rozcestník pomoci.

autor: JMys | zdroje: Středočeský krajský úřad , ČTK
Spustit audio