Kutná Hora bez heren a kasin? Část zastupitelů chce vypsání referenda

2. květen 2018
Ilegální herna, hrací automat

Obyvatelé Kutné Hory budou ve středu odpoledne v místním Vlašském dvoře debatovat o herních automatech a kasinech. Část kutnohorských zastupitelů totiž chce vypsat referendum, zda hazard ve městě nezakázat vyhláškou. Konec všech heren a kasin si přejí někteří místní, naopak proti jsou provozovatelé těchto podniků.

"V současné době máme registrovaných celkem 12 provozoven, z toho je deset heren a dvě kasina. Ještě před deseti lety jsme měli ve městě kolem třiceti provozoven," konstatoval starosta Josef Viktora z hnutí ANO.

Za loňský rok šlo z provozu hazardu do městské kasy 24 milionů korun. V případě zákazu by Kutná Hora o část peněz přišla.

Místní obyvatelka Edita Dvorská by herny ve městě zakázala úplně. Domnívá se totiž, že byznys je zaměřený na sociálně slabé lidi, které následně dostává do ještě obtížnějších životních situací.

Pod petici Proti hernám a kasinům v Kutné Hoře se podepsalo minimálně tři sta lidí. Jejím organizátorem je ředitel prospěšné společnosti Prostor plus Petr Steklý. "Hazardní hráč se neustále točí v kruhu, protože si myslí, že svoje problémy - především dluhy - vyřeší zase jenom hraním," vysvětlil.

Vyhlášku o konci heren ve městě řešili zastupitelé už několikrát, nikdy se ale neshodli. Ladislav Šorčík z Šance pro Kutnou Horu je pro vypsání referenda.

Provozovatelé heren argumentují, že zákaz lze obejít například tím, že se lidé připojí k počítači a hrají dál.