Kutnohorská slévárna ČKD projde reorganizací

3. duben 2019 18:00

Zadlužená kutnohorská slévárna ČKD projde reorganizací. Rozhodla o tom schůze věřitelů. Firma, která bojuje se stamilionovými závazky, dluží peníze obchodním partnerům, dodavatelům energií i pojišťovnám. Výroba v halách se ale nezastavila.

Podle insolvenční správkyně Jiřiny Lužové by reorganizace mohla být úspěšná. Firma v současné době zvyšuje výrobu a roste i její obrat.

Soud poslal vloni v prosinci firmu s více než 400 zaměstnanci do úpadku kvůli dluhům. Kutnohorský podnik, který se specializuje na součástky kolejových podvozků, teď ale dostal nové zakázky a dokonce do výroby přibral nové zaměstnance. Momentálně jich tak v ČKD pracuje 460.

Slévárna ČKD Kutná Hora

Současné vedení ČKD tvrdí, že úpadek je důsledkem špatného hospodaření a nevýhodných obchodů bývalého managementu. Ten se Českému rozhlasu nepodařilo kontaktovat. 

Firma dluží například obchodním partnerům, bankám i úřadům státní správy. Do insolvenčního řízení přihlásilo 180 věřitelů pohledávky celkem za 349 milionů korun. Jedním z nich je třeba VZP, které podle insolvenčního rejstříku podnik dluží 18 milionů korun. 

Slévárna ČKD Kutná Hora
Slévárna ČKD Kutná Hora
Slévárna ČKD Kutná Hora
autor: Michal Trnka
Spustit audio