Kutnohorské podzemí ukrývá středověký větrák. Archeologové mluví o evropském unikátu, získají tak nové historické poznatky o práci horníků

Současný přístup do bývalého dolu je po dlouhém žebříku
Současný přístup do bývalého dolu je po dlouhém žebříku

Víte, jaké české město bylo ve středověku po Praze druhé nejvýznamnější? Správná odpověď je Kutná Hora, kterou proslavila těžba stříbra a ražba mincí. Bývalé doly do dneška ukrývají některé cennosti. Přesvědčil se o tom i místní hornický spolek Barbora. Jeho členové našli v podzemí středověký větrák. Speciální stroj o průměru asi jeden metr používali horníci v částech dolu, kde tolik neproudil vzduch. Archeologové mluví o nálezu evropského unikátu.

„Díky tomu, že je to pod vodou, bez přístupu vzduchu, tak se to dřevo ze středověku zachovalo,“ říká Jan Kavalír z hornického spolku Barbora.

Středověký větrák z kutnohorského podzemí zaujal vedle hornického spolku i archeology. Filip Velímský z Archeologického ústavu Akademie věd o něm mluví jako o evropském unikátu. "Můžeme to srovnat s nálezy ze Saska nebo ve Francii, ale přímo zachovaný odvětrávací stroj je unikátem,“ říká archeolog.

Archeologové se budou spolu s hornickým spolkem podílet na chystaném vytažení jednotlivých částí stroje z podzemí. K tomu by v ideálním případě mohlo dojít už na jaře.

Podle letokruhů na použitém dřevě by se mohlo podařit přesněji určit stáří stroje. Archeologové věří, že jim nález taky pomůže získat nové poznatky o práci středověkých horníků