Lalokonosec rýhovaný – postrach pěstitelů pokojovek, některých okrasných rostlin a jahodníku

Lalokonosec rýhovaný
Lalokonosec rýhovaný

Larvy lalokonosce užírají kořeny rostlin a dokážou je tak úplně zahubit. Brouci kladou vajíčka od jara do léta, larvy se vyvíjejí na podzim a na kořenech potom škodí až do jara.

 

 

 

Napadení rostliny signalizují lalokonoscem ožrané listy rostlin. „Na okrajích těch listů jsou vykousané kruhové otvory, což je pro lalokonosce typické,“ říká Václav Rajšl, plzeňský instruktor Českého zahrádkářského svazu.

Popis škůdce a jeho působení

Lalokonosec rýhovaný je brouk velký asi 1 cm, jeho larvy jsou dlouhé také 1 cm, bílé, tlusté, mírně stočené, s hnědými hlavičkami a bez nožiček. Do bytu, skleníku nebo na zahradu si můžeme lalokonosce zavléct i s nově koupenou rostlinou, což zjistíme obvykle při jejím přesazování.

Rostliny napadené lalokonoscem zpomalují růst, chřadnou a zejména ty v nádobách nakonec odumírají. Jestliže tedy pokojová květina, rododendron nebo jahodník neprospívá a listy má na okrajích nepravidelně kruhovitě ožrané, měli bychom zpozornět a po škůdci zapátrat. Brouka přes den neuvidíme, vylézá jen v noci. Larvy najdeme u kořenů, např. po vyklopení květiny z kořenáče. Zeminu s larvami je nutné zlikvidovat a ani její zbytky už nepoužívat.

Jak se lalokonosce zbavit

K likvidaci samotného brouka můžeme podle Václava Rajšla použít některé insekticidy jako požerové jedy. Vhodné je brouky ve večerních a nočních hodinách z rostlin setřásat a sbírat.

Proti larvám se plzeňskému zahrádkáři osvědčila biologická ochrana v podobě hlístic rodu Heterorhabditis: „Tyto hlístice, pokud je dáme do zálivky a zalijeme tím tu rostlinu, velmi rychle napadají škodící larvy a zabíjejí je.“ Další možností je i zálivka insekticidy.