Lázně Jáchymov zaměstnávají i horníky. Léčebný zdroj pochází totiž z dolu Svornost

4. srpen 2022

Jáchymov je malé krušnohorské město s bohatou historií. Bylo založeno v 16. století jako hornické město, v němž rod Šliků z nedalekého Ostrova těžil stříbro a razil tolary. Díky tomu byl Jáchymov svého času druhým nejlidnatějším městem hned po Praze. S Jáchymovem je také nerozlučně spojeno jméno vědkyně Marie Curie Sklodowské. Ta z jáchymovského smolince izolovala radioaktivní prvek radium.

Jedinou veřejnosti přístupnou vápencovou jeskyni v jižních Čechách byste našli pod svahem nevysoké Pacovy hory nedaleko Chýnova. Byla objevena náhodou při lámání kamene v malém lomu v druhé polovině 19. století. Skalníkovi jménem Rytíř zapadlo při práci kladivo do otvoru ve skále. Vydal se ho proto do neznámé dutiny hledat. Až tam zjistil, že nejde o žádnou průrvu, ale o rozsáhlé podzemní prostory.

Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!

Radioaktivní záření stojí i za unikátností zdejších lázní, které jako první na světě začaly používat pro léčbu pacientů radonovou vodu těženou v dole Svornost. Léčebné lázně Jáchymov ji používají pro léčebné koupele.

Vyhlášená je také zdejší brachyradiumterapie známá jako jáchymovské krabičky. „Jde rovněž o terapii zářením, ale zdroj i typ záření jsou jiné,“ říká hlavní lékař Léčebných lázní Jáchymov Jindřich Maršík. Léčivým zdrojem jsou v tomto případě soli radia zatavené ve speciálních plastových krabičkách, které se přikládají na tělo pacienta. Tato terapie má výrazné protizánětlivé účinky a působí proti bolestem. Proto se do Jáchymova přijíždějí léčit především pacienti s nemocemi kloubů, páteře, nervového systému, oběhového ústrojí a poúrazovými stavy. Specializují se tu také na léčbu Bechtěrevovy choroby.

Aquacentrum Agricola v Jáchymově

Společnost Léčebné lázně Jáchymov provozuje celkem devět lázeňských hotelů a penzionů. K nejznámějším patří luxusní hotel Radium Palace. Ten byl již v době svého vzniku v roce 1912 považován za nejlepší lázeňský hotel v celé Evropě.

Vůbec nejstarší lázeňskou budovou, kterou měli hosté možnost navštívit už v roce 1911, je budova dnes známá jako Aquacentrum Agricola. V ní najdete plavecký bazén, Kneippův chodník, rehabilitační bazének, tobogán, saunový důl nebo nově otevřenou sluneční terasu s jedinečným výhledem na lázeňský park.

Kromě lázeňské léčby nabízí Jáchymov mnoho zajímavostí. Díky dlouhé historii města tu najdete řadu významných památek. O jáchymovském hornictví vypráví zajímavá expozice zdejšího muzea. Okolí města je protkáno turistickými a naučnými stezkami. A z Jáchymova se také dostanete lanovkou na nejvyšší vrchol Krušných hor – Klínovec.

Spustit audio