Ledečko - strategické nádraží v lese

28. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ledečko - strategické nádraží v lese

Nádraží v Ledečku překvapí návštěvníka svou velikostí. Ta na první pohled neodpovídá jeho umístění. Z jedné strany je totiž řeka a pár chat, ze druhé strany stráň a hustý les. Samotná obec Ledečko je skoro dva kilometry daleko.

Vysvětlení zdánlivého nesouladu je třeba hledat v historii stanice. Takzvaný Posázavský pacifik totiž měl být hlavní tratí. V roce 1836 se projektovala hlavní spojnice Vídně a Prahy. Zemský advokát Dr. Lichtner tehdy prosazoval variantu, aby hlavní trať namísto před Kolín vedla údolím Sázavy, a to od Havlíčkova Brodu až k soutoku s Vltavou v Davli.

Ledečské nádraží vyrostlo až v roce 1901. Od roku 1890 se totiž plánovala železniční trať z Kolína přes Ledečko do Čerčan. Akciová společnost „Místní dráha Kolín – Čerčany – Kácov“ zadala stavbu 30. srpna 1897 V červnu roku 1901 dorazila první lokomotiva do Sázavy a 1. 8. 1901 projel celou trasu první slavnostní vlak. Nádraží se tehdy nejmenovalo Ledečko, ale Rataje Přívlaky.

První vlaky na trati z Ledečka do Světlé nad Sázavou vyjely 23. září 1903. Nádraží v Ledečku při bližším pohledu zaujme nejen šesti kolejemi, ale i jejich délkou. Nádraží bylo důležitou křižovatkou a zázemím. Parní lokomotivy, které odsud vyrážely třemi směry, tu měly i svou výtopnu. Bývala tu i rozsáhlá restaurace. Tu si pro změnu vyžádaly nápory trampů a chatařů z dob, kdy nebyla automobilová doprava ještě tak rozvinutá.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?