Legiovlak vyjíždí na pouť po Česku, má připomínat význam legií

Legionáři, historický vlak,  střílna je řazená před lokomotivou

Z pražského Hlavního nádraží odjede dnes po desáté hodině Legiovlak do Mladé Boleslavi. Je to přesná replika soupravy, která na konci první světové války přepravovala legionáře v Rusku. Legiovlak má hlavně mladším lidem připomínat význam československých legií.

„Představíme Legiovlak, což je vlastně pojízdné muzeum vytvořené Československou obcí legionářskou. Dohromady má celkem deset vagónů, které představují ešalon československých legií na Rusy tak, jak žili a bojovali v letech 1918 až 1920,“ vysvětlil za organizátory Miloš Borovička.

Vlak v následujících letech objede všechna krajská města.

„Cílem projektu je zejména mladé generaci představit, co to vlastně československé legie byly a jak se zasloužily o vybudování samostatného československého státu. Povědomí o legionářích je obecně poměrně malé. Toto pojízdné muzeum bude objíždět všechna krajská města v České republice. Letos se zastaví i v několika menších místech,“ dodává Borovička.

Podobu vozů se díky fotografiím, vzpomínkové a odborné literatuře podařilo věrně rekonstruovat. Mnoho předmětů a zbraní je dokonce původních. Na stěnách pak visí dokumenty, mapy i snímky, které přibližují anabázi československých vojáků v Rusku.

Zájemci si budou moci Legiovlak v Mladé Boleslavi prohlédnout od 20. do 26. května.

Legionáři, historický vlak, poštovní vůz