Letiště Vodochody žaluje ministerstvo životního prostředí kvůli zrušení posudku

19. prosinec 2014

Letiště Vodochody podá příští týden žalobu na ministerstvo životního prostředí. Stěžuje si na to, že úřad zrušil ekologický posudek k rozšíření letiště. Informuje o tom deník E15.

Skupina Penta, která letiště vlastní, dostala kladný posudek loni v říjnu. Po nástupu Richarda Brabce z hnutí ANO do čela resortu ale ministerstvo souhlas zrušilo.

Generální ředitel vodochodského letiště Martin Kačur označil postup úřadu za absolutně nepřijatelný. Spor se podle něj jinak než žalobou vyřešit nedá.

„Pokud by ministerstvo chtělo i do budoucna takhle postupovat, tak to zakládá situaci, kdy tady neexistuje žádná právní jistota pro jakéhokoliv dalšího investora, že pokud jednou má vydané nějaké stanovisko, bude ho mít ještě za rok,“ podotkl Kačur.

Ministerstvo životního prostředí si podle jeho mluvčí Petry Roubíčkové za zrušením kladného stanoviska stojí. „My jsme samozřejmě nemohli konat jinak vzhledem k vadám, které stanovisko obsahovalo, než toto stanovisko zrušit,“ uvedla Roubíčková.

Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá firma Penta. Ta chce z původně továrního letiště udělat nákladem zhruba tří miliard korun letiště pro nízkonákladové aerolinie.

Posudek EIA, na který Penta čekala roky, podle ministerstva obsahoval procesní chyby v oblasti vodního hospodářství a nesprávné navýšení hlukových limitů o takzvanou korekci. Investor podal proti rozhodnutí rozklad, ministerstvo ale později zrušení EIA potvrdilo.

„Já si neumím představit, k jakému procesnímu pochybení tam došlo, protože pokud porovnáme to, jakým způsobem probíhalo posuzování vlivu na životní prostředí v našem případě a v jiných obdobných projektech, tak tam moc rozdílných přístupů nevidím,“ podotýká Kačur.

„Zpracovatel dokumentace i zpracovatel posudků pracovali víceméně stejně. Argumenty, které mají různé podobné projekty, jsou obdobné. Mě překvapuje, že najednou v našem případě je zjištěn nějaký problém a v případě jiných projektů je všechno v pořádku a jede se dál.“

Protesty proti rozšíření Letiště Vodochody

Ministerstvo teď zpracovává nové stanovisko. „My máme obavu, že pokud se postupovalo proti zákonu, tak jakýkoli další proces, který ministerstvo navrhuje, by v budoucnu mohl být odpůrci napadnut a zrušen,“ domnívá se Kačur.

Práce na rozšíření letiště ale stát nebudou. „Připravujeme věci, které jsme schopni připravovat tak, aby to neznamenalo další finanční zatížení. Každopádně ve stavebním procesu, který je daný zákonem, pokračovat nemůžeme. Tam budeme čekat na uzavření procesu posuzování vlivu na životní prostředí. Tam může být rozhodnutí soudu, který třeba rozhodnutí ministerstva zruší, a tím pádem se vrátíme zpět ke stanovisku, které bylo z loňského roku,“ dodává ředitel letiště Vododchody.


Zvětšit mapu
autoři: ves , dka , Michaela Vydrová , tby
Spustit audio