Libor Baďura připravil holandský řízek s bramborovou kaší, ochutnala Marie Retková

Čas nedělního oběda patří vždy Nadě Konvalinkové a Patriku Rozehnalovi. V Pochoutkách na talíři vařil v Lokále nad Stromovkou v Praze šéfkuchař Libor Baďura.

A protože se v tamní restauraci vaří především klasické české hotovky a další jídla – naučil nás přípravu holandského řízku s bramborovou kaší. Holandský řízek je vlastně mletý bůček. A proč se toto typicky české jídlo jmenuje takto světově? Důvodem je, že se do masa přidává sýr holandského typu.

Naďa a Patrik si jako vrchní degustátorku pozvali i bývalou televizní hlasatelku a současnou rozhlasovou moderátorku Marii Retkovou. Popovídali si o jejích oblíbených jídlech, o sběru hub a také otravách z nich.

Libor Baďura

Libor Baďura míchá masovou směs na holandský řízek

Kuchaře z něho udělali v SOU ve Žďáru nad Sázavou. Po vyučení zkusil štěstí asi rok na Slovensku, pak přijel do Prahy, aby tam prošel třemi restauracemi a nakonec začal pracovat v síti podniků Ambiente. Nejdřív to byl Rudý Baron, potom Café Savoy a nakonec Lokál v Dlouhé. Když se otvíral nový Lokál, dostal nabídku dělat v něm šéfkuchaře.

Dnes tedy vaří v Lokále nad Stromovkou. V jídle není vybíravý, pochutná si na všem, co je dobré. V kuchyni se nejraději drží vařečky a ctí zásadu: vařit zodpovědně a poctivě. Miluje českou kuchyni, rád si ale zajde i do italské nebo mexické restaurace.


Holandský řízek (6 porcí):

Ingredience
 • 600 g vepřového bůčku, stažený z kůže a vykostěný a zbavený všech chrupavek,
 • 300 g sýra Eidam (30%),
 • sůl,
 • pepř,
 • 3 vejce,
 • hladká mouka,
 • strouhanka,
 • olej
 • pažitka

Postup:

Maso zbavíme kůže, vykostíme a odstraníme všechny chrupavky. Nakrájíme na malé kousky a nameleme na střední šajbu (hrubost). Následně spojíme se sýrem, který strouháme na co nejhrubším struhadle. Sýr by měl být v mase „vidět“ a sýr se tak v hotovém řízku bude krásně táhnout.

Obalování holandských řízků

Do hmoty přidáme tři vajíčka a lehce zakápneme mlékem, které masu dodá větší šťavnatost. Suroviny promícháme a následně celé necháme chvíli odležet v lednici. Díky použitému sýru eidam, který má svoji slanost, nemusíme řízek dochucovat solí.

Po odležení přidáme do hmoty jemně nakrájenou pažitku a z masa vytvarujeme placku ve tvaru kapky, kterou obalíme v trojobalu. Nejprve vložíme do talíře s hladkou moukou, poté do talíře s rozšlehanými vejci a nakonec do toho s rohlíkovou strouhankou. Mléko do vajíčka nepřidáváme!

Na pánvičce rozpálíme slunečnicový olej a placky smažíme. Maso musí být při smažení ponořeno celé v oleji. Jen tak docílíme lepšího prosmažení. Jeden řízek smažíme 15 až 20 minut. Polovinu doby na jedné straně, druhou půlku na druhé straně. Není dobré maso neustále obracet, protože tak z masa dostáváme ven šťávu.

Holandský řízek s bramborovou kaší


Bramborová kaše:

Ingredience
 • 1,5 kg brambor,
 • 2 litry mléka,
 • 250 g másla
 •  sůl

Postup:

Brambory oloupeme, nakrájíme na kousky a uvaříme. Pak je scedíme a postupně přidáváme horké mléko s přepuštěným máslem. Všechno vyšleháme a nahoru na kaši posléze nalijeme trochu horkého mléka díky čemuž kaše neokorá. A můžeme podávat.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka