Lidé přejížděli na saních přes hroby starého hřbitova. Takovou neúctu jsem nezažil, říká Stehlík

19. leden 2021 09:46
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Údolí, kde stávaly Lidice, tuto neděli. Na 80 osobních aut zaparkovaných přímo na pietním území a stovky lidí užívajících si zimní radovánky na se zemí srovnaných lidických domech a na nacisty zpustošeném hřbitově (viz protější svah)
0:00
/
0:00

Stovky lidí o víkendu vyrazily k pietnímu území v Lidicích. Místo vzpomínky na tragédii vesnice, kterou nacisté vyhladili, desítky sáňkařů a bobistů jezdily i po starém hřbitově a po místech, kde stály nacisty zdemolované domy. Kvůli autům, která byla zaparkovaná podél obou stran silnice, prý nemohla ani projet záchranka. 

Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík zažil na pietním území vesnice, kterou v červnu 1942 vypálili nacisté, mnohé excesy. Naposledy o víkendu, kdy Lidice zažily nápor sáňkařů a bobistů. 

Jako vzpomínka na víkendové návštěvníky v Lidicích zbyly na hřbitově i tyto rozbité boby

"Pro mne to byl šok. Ono i když tam není sníh, tak se stává, že nám tam najíždějí lidé a zkoušejí si tam svá terénní auta, můžete tam najít děvčata, která se pár metrů od hrobu lidických mužů opalují nahoře bez, anebo dělají piknik. Nicméně, aby na pietním území stálo, podle fotografií které mám k dispozici, v jednu chvíli přes 150 aut a lidé sáňkují na nacisty zničených domech a opravdu rozjíždějí starý hřbitov, to nedokážu pochopit," říká Stehlík.

autor: jum
Spustit audio