Lidem se představil útvar, který střeží stát před zbraněmi hromadného ničení

02833395.jpeg
02833395.jpeg

Jedinečný útvar české armády v Hostivici-Břvích v Praze-západ dnes poprvé zájemcům představil techniku, činnost a své úkoly na hostivické základně. Součástí práce útvaru je také výstraha před zbraněmi hromadného ničení. Vojenská posádka tu sídlí od roku 1967 a několikrát do roka provádí letecký radiační průzkum po celém území republiky.

Den otevřených dveří byl původně plánovaný hlavně pro předškoláky z Hostivice a okolí. Ti si tu mohli prohlédnout třeba vybavení chemického vojska, viděli ukázky sebeobrany, vyzkoušeli si vysílačky nebo zjistili, jak se odebírají otisky.

„Vědí, že se třeba člověk nesmí pustit do bytu, když jsou tam sami. Vědí, že když někam sáhnou, tak se to dá zjistit,“ říká Tomáš Vokálek, náčelník oddělení kriminalistické techniky a expertiz vojenské policie.

Děti ale nejvíc zaujaly zbraně. Předškoláci z hostivické školky v Litovické ulici tu byli v rámci akce pro děti už loni. Jak potvrdila jejich učitelka Vladimíra Loukotková, místní v Hostivici moc nevědí, že v nedalekých lesích sídlí vojenská posádka. Navíc v rámci české armády jediná svého druhu. „Myslím si, že o tom ví jenom ten, koho to zajímá. Širší veřejnost asi moc ne,“ poznamenává Loukotková.

Schůzky aliančních partnerů

Kdo ale podle velitele posádky Jaroslava Bartoše o posádce rozhodně ví, to jsou alianční partneři z NATO.

„Pořádáme tady řadu shromáždění ve prospěch Severoatlantické aliance, pro oblast CBR, tedy ochrany proti zbraním hromadného ničení. Spousta našich příslušníků se vystřídala v zahraničních misích,“ říká velitel posádky, která čítá kolem třiceti lidí.

„Je to jedinečný útvar v rámci Armády České republiky, který má na starosti vyhodnocování radiační, biologické a chemické situace jednak na území našeho státu, jednak v oblastech zájmových. To znamená na místech, kde máme naše jednotky – Kábul, Afghánistán a podobně. Takže sbírá informace, vyhodnocuje je a vytvoří návod, jakým způsobem se k tomu postavit,“ vysvětluje, co přesně má tento útvar na starosti.

Žádné fotografie

Posádka sídlí v Břvích od roku 1967. V době studené války vznikl tento zcela nový typ útvaru chemického vojska kvůli hrozbě jaderného útoku. Od roku 1972 je tu podzemní bunkr. „Není rozsáhlý, je to maličký bunkr,“ popisuje Bartoš.

Bunkr se od 70. let neustále využívá. Je tu totiž operační středisko a právě tady se také konají schůzky s aliančními partnery. V celém prostoru je ale přísně zakázáno pořizovat jakýkoli obrazový materiál, takže ze setkání nikdy nevznikají žádné fotografie.

Velitel útvaru slibuje, že další dny otevřených dveří určitě budou. A podzemní bunkr při nich bude nejspíš opět přístupný.