Líska turecká bývá součástí městské zeleně, její oříšky jsou chutné a výživné

26. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Porovnání velikosti drobných oříšků lísky turecké a větších lísky obecné
0:00
/
0:00

Líska turecká (Corylus colurna) je opadavý, nevysoký strom pocházející z jihovýchodní Evropy, Kavkazu a jihozápadní Asie. U nás bývá často vysazován v městském prostředí, buď jako solitéra, v lemech podél cest nebo ke zpevnění svahů. Oříšky lísky turecké jsou sice menší a mají tvrdší skořápku, než u lísky obecné, jsou ale také chutné a výživné. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

„Plodenství lísky turecké má kulovitý tvar a bývá v něm 5 až 9, výjimečně i 20 oříšků. Každý oříšek o velikosti asi 2 centimetrů je překryt zvonkovitým obalem. Jádra mají o trochu vyšší obsah tuku, než u lísky obecné. A na rozdíl od ní je líska turecká strom. Strom, který svou siluetou v mládí připomíná lipový list i s řapíkem. Starší, netvarované stromy, jsou trochu širší, ale jejich koruna je krásná.

Převislá forma lísky turecké nejspíše neexistuje, pokud jste se s převislou lískou setkali, pak to byla líska obecná, roubovaná právě na tu tureckou, která se často používá jako podnož.

Líska turecká se v městských výsadbách objevuje mnohem hojněji než před nějakými třiceti lety. Minimálně se řeže, snáší po zakořenění suchá stanoviště. Je ideální pro suché roky, které u nás poslední dobou jsou. A přináší i nějakou tu obživu veverkách a dalším hlodavcům.“

Významným produktem je i dřevo lísky obecné, je dobře opracovatelné, používá se v nábytkářství, bytové architektuře a vyrábějí se z něj umělecké předměty. Dřevo z kořene je využíváno na intarzie.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...