Lóra není jen papoušek. Na Kladně se uskutečnilo už 38. Národní mistrovství ve stejnojmenné karetní hře

2. duben 2022 20:05

V Domě kultury na Kladně v sobotu proběhlo Národní mistrovství v Lóře. Zúčastnilo se na 300 hráčů, kteří zaplnili celý velký sál. Tato oblíbená karetní hra je rozšířená nejvíc právě na Kladensku a má své četné příznivce.

V České knize rekordů je toto mistrovství zapsáno jako "Nejpočetněji obsazený karetní turnaj v České republice". Letošní 38. ročník opět organizoval kladenský Klub Petasites. Celkem se odehrála tři soutěžní kola po 32 hrách.

Mistrovství se zúčastnilo 74 čtyřčlenných týmů, na které čekalo množství cen. Zajímavostí je, že se po dvouleté přestávce přihlásilo i několik týmů zcela nových. „Pátrali jsme po historii Lóry a zjistili jsme, že to začalo na šlechtických dvorech jako zábavná hra. A do Kladna to přišlo někdy před 2. světovou válkou," prozradil Pavel Hauptmann, prezident pořádajícího Klubu Petasites. Lóra se podle jeho slov hraje hlavně v kladenských hospodách.

Lóru přitom hrají i ženy. „ Já to hraju už asi 10 let, když jsem ale začínala, tak mne to moc nebavilo, ale když jsem pochopila princip hry, tak jsem to chtěla hrát pořád. Před lety mě vylákali i na tohle mistrovství a já jsem to hned v kategorii žen vyhrála. Bylo to neuvěřitelný,“ svěřila se s úsměvem jedna z hráček, paní Lucie.

Spustit audio