Lunární Nový rok u národů východní Asie slaví i zesnulí předkové

25. leden 2020

Dnes (25. 1.) je lunární Nový rok, což je velice významný den pro obyvatele východní Asie. Snad nejznámější jsou jeho čínské oslavy, proto se mu někdy říká čínský Nový rok. Dnešním dnem končí rok prasete a začíná rok ve znamení kovové krysy.

Datum oslav lunárního Nového roku se řídí lunárním kalendářem, a tak každý rok připadá na jiný den mezi 21. lednem a 20. únorem. Jak jeho oslavy vypadají, vysvětluje sinoložka Ľubica Obuchová z Husitské teologické fakulty v Praze.

Ľubica Obuchová: „Tradičně Nový rok je pro národy východní Asie, tedy nejenom pro Číňany, ale třeba také pro Korejce nebo Vietnamce, velice důležitý jako svátek rodiny, kdy se mají rodinných oslav zúčastnit jak živí, tak i ti, kteří už odešli do zásvětí a v rámci kultu předků jsou zváni ke všem rodinným oslavám. Přinášejí se jim obětiny a společně s rodinou konzumují to nejlepší jídlo.“

Svátek konce a začátku nového lunárního roku se také někdy nazývá Svátek Jara.

Ľubica Obuchová: „Každý si má připravit nové oblečení, na kterém mají převládat veselé barvy, červená a žlutá především, a také zelená jako příslib jara, naděje do nového roku. Dům se ozdobí, doplní se blahopřejnými nápisy, to je pozitivní magie – přivolávání štěstí. Také jídla, která se připravují, jsou symbolická.“

Lunární Nový rok se slaví v asijských komunitách po celém světě, což potvrzuje i devítiletý vietnamský chlapec Buj Tchajn Dacht, který se narodil v Česku.

Vietnamský chlapec: „Děláme nějaké zelené buchty a velcí lidé dávají malým dětem na Nový rok peníze, aby měly lepší rok.“

Festival nového lunárního roku a staročeského masopustu v Praze-Libuši se koná už sedm let

Velká vietnamská komunita žije v Praze-Libuši, kde se už sedm let koná Festival nového lunárního roku a staročeského masopustu. Jedním z moderátorů oslav byl mladý vietnamský muž, kterému Češi říkají David Dauc. Zeptala jsem se ho na tradice spojené s lunárním Novým rokem.

David Dauc: „Kdybych to měl trochu porovnat s Vánocemi, přičemž pro nás Tet je něco jako pro Vás Vánoce, tak máme také vánoční stromeček, ale ne jehličnatý – máme kumqvat anebo broskveň. Místo dárků dáváme hlavně dětem, ale i starším lidem, takové červené obálky. Původně v nich bývaly mince, aby tomu dítěti přinesly štěstí a zdraví, aby rostlo, bylo zdravé atd.“

Vietnamci na Nový rok trhají větvičky.

David Dauc: „Vietnamci věří tomu, že poupata přináší štěstí. Takže když na Nový roku kupují citrusovník kumqvat anebo broskveň, chtějí, aby tam víc byla poupata a ne rozkvetlé květy, protože to přinese štěstí.“

Na Nový rok se také chodí do buddhistických chrámů.

David Dauc: „Chodíme se modlit, hodně máme taková posedávání a vzpomínáme na naše předky. Máme takový oltář a když je Nový rok, tak opravdu vše, co uvaříme, se dá na oltář. A jsou tam speciální jídla, která se tam dávají na ten den.“

To souvisí s kultem předků.

David Dauc: „Lidi věří v to, že existuje posmrtný život. A že předkové mají stejné potřeby jako my – takže budou slavit stejně jako my, tím pádem by měli dostat i ta jídla. A určitě víte, že se zapalují vonné tyčinky. Funguje to tak, že zapálíte vonné tyčinky, zapíchnete je, 3x se pokloníte a řeknete svoji modlitbu. Potom čekáte, až to dohoří, a potom teprve si můžete vyzvednout ta svá jídla – jsou to pak posvěcená jídla. Mají se sníst a nemají se vyhazovat – mají přinést štěstí atd.“

Také Vietnamci mají hezkou řádku činností, které se na Nový rok nemají dělat.

Vietnamský Lví tanec předvedl Festival nového lunárního roku a staročeského masopustu v Praze-Libuši

David Dauc: „Jedna z věcí, která hodně ovlivňuje vietnamský život, jsou pověry. Takže jsou i věci, které se na Nový rok nedělají. Například nepůjčujete někomu oheň, když třeba někdo chce sirky, protože byste odnesli štěstí z domu. Někteří Vietnamci se na Nový rok nekoupou, protože by spláchli všechno dobré. Je toho víc. Třeba se nejedí psi. Pes se bere jako pochoutka ve Vietnamu, nejí se moc často, je to jen specialita k určitým událostem, ale nejí se na Nový rok, protože se říká, že pes přináší smůlu.“

Olina Fialová pochází ze smíšené česko-vietnamské rodiny. I u nich doma se slaví Lunární nový rok, kterému se vietnamsky říká Tet.

Olina Fialová: „Samozřejmě uklidíme. Pak se pošle jeden člověk za dveře, ten, který má vhodné znamení roku a bude přinášet štěstí v tom roce. On na Nový rok přivítá a otevře dveře. Takhle to u nás chodí.“

Také k lunárnímu novému roku patří ohňostroje. Hlasité zvuky petard by totiž měly zastrašit zlé duchy a odehnat je pryč.

Spustit audio