Lýkovec jedovatý patří mezi ohrožené druhy rostlin. O krajinu, kde roste, musí ochránci pečovat

6. březen 2022 10:00

Venku při procházce můžete v této době narazit na růžově kvetoucí keř - tedy když budete mít štěstí. Jde o lýkovec jedovatý, ohrožený druh, jehož plody jsou prudce jedovaté. Lýkovec roste například na Podblanicku, a aby vydržel, musí tam ochránci o krajinu pečovat. Natáčela s nimi reportérka Věra Hájková.

"Teď se nacházíme kousek od Nesperské Lhoty, na místě, které se jmenuje Kupsova skála, Je to taková prudká stráň v pásmu smrkového lesa, skalnatá enkláva s listnáči a tady v tomhle místě se zachovaly lýkovce. Lýkovec jedovatý, o kterém asi každý slyšel, je keř, který kvete velmi brzy na jaře," popisuje Karel Kříž, jednatel Českého svazu ochránců přírody Vlašim, jedno z míst výskytu lýkovce.

Lýkovec jedovatý na Podblanicku

"Lýkovec jedovatý je keř, který roste především v listnatých lesích. A protože v Čechách se těch listnatých lesů zase tolik nezachovalo, tak i ty lýkovce odtud zmizely. Tady na Podblanicku máme pouze dvě tyto lokality," doplňuje Kříž.

O místa, kde ohrožený lýkovec roste, je nutné pečovat. Jakým způsobem se o ně ochránci starají, uslyšíte v reportáži Věry Hájkové.

autoři: Věra Hájková , JMys
Spustit audio